Globulka dopochwowa jako metoda antykoncepcji
Obecnie na rynku jest dostępnych sporo metod antykoncepcji. Są to globulki, plastry, tabletki, prezerwatywy, spirale. Każdy, kto zaczyna współżycie wybiera metodę najlepszą dla siebie.
Każdy może spróbować określonego sposobu, skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać najlepszą wersję dla danej osoby. W ostatnim czasie modna stała się globulka dopochwowa. Czym się zasłużyła?
Zalety globulek dopochwowych
- Łatwość dostępu – można je zdobyć nawet bez recepty.
- Nawilżają wnętrze pochwy.
- Są doskonałe dla par, które rzadko odbywają stosunek.
- Prkatycznie nie mają skutków ubocznych.
- Bardzo często są dodatkiem – używa się ich razem z innymi metodami.
- Niska cena.
Wady globulek dopochwowych
- Mają niską skuteczność.
- Brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
- Częściej niż inne metody antykoncepcji doprowadzają do podrażnień i swędzenia w wyniku uczulenia na środki plemnikobójcze.
- Nie nadaje się do „nagłego zastosowania”, trzeba odczekać około 15 minut od aplikacji.
Zobacz również:
Jak one działają?
Globulki mają się rozpuścić w pochwie pod wpływem ciepła. Na skutek tego tworzy się piana, która ma być barierą dla plemników. Mają za zadanie unieruchomienie ich, przez co nie mogą przejść do jajowodu.
Czy warto wybrać tę metodę antykoncepcji?
Ta metoda antykoncepcji ma zalety i wady. Można powiedzieć – jak każda. Owszem, ale przy wyborze jakiejkolwiek metody, najbardziej doceniamy chyba jej skuteczność. Ten czynnik przy globulkach dopochwowych jest bardzo niski. Mając zatem to na uwadze, lepiej sięgnąć po coś bardziej efektywnego. Można użyć globulki jako metody alternatywnej, będzie ona wtedy dodatkowym zabezpieczeniem. Z racji tego, że jest dostępna w każdej aptece bez recepty, można ją stosować np. razem z prezerwatywą.
Warto pamiętać – gdy zaczynamy współżycie płciowe, musimy pamiętać, że niesie to ze sobą odpowiedzialność. Dlatego każdy musi zdecydować za siebie.
Autor: Karolina Tarabańska