Antykoncepcja – hormonalny zastrzyk domięśniowy
Zastrzyki hormonalne dla kobiet do dobre rozwiązanie dla tych pań, które często zapominają o zażyciu tabletki. Wybierając ten rodzaj antykoncepcji należy pamiętać o wszystkich jego plusach i minusach, a najlepiej skonsultować się z swoim lekarzem ginekologiem, który pomoże nam podjąć właściwą decyzję.
Jak działa zastrzyk hormonalny?
Zawiera on tylko jeden hormon - progestagen. Jego działanie polega na zagęszczeniu śluzu i w ten sposób hamowaniu jajeczkowania. Dzięki temu plemniki nie są wstanie dotrzeć do komórki jajowej i nie dochodzi do zapłodnienia. Zastrzyk zawiera tylko jeden hormon dlatego ta forma antykoncepcji może być stosowana przez kobiety karmiące piersią. Ponadto kobiety cierpiące na zaburzenia funkcjonowania pracy wątroby mogą bezpiecznie przyjmować zastrzyk hormonalny.Zobacz również:
Domięśniowy zastrzyk hormonalny wykonuje lekarz lub pielęgniarka raz na trzy miesiące, w trakcie pierwszych pięciu dni cyklu miesiączkowego. Kobiety po porodzie, które nie karmią piersią mogą mieć wykonany zastrzyk już pięć dni po narodzinach dziecka. W innym przypadku antykoncepcja podawana jest w szóstym tygodniu po porodzie.
Niektóre panie decydują się na samodzielne wykonywanie zastrzyku, ale nieumiejętnie wykonany jest bolesny. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonej pielęgniarki lub lekarza.
Zalety zastrzyku hormonalnego
- Antykoncepcja działa już od momentu podania zastrzyku,
- Wysoki wskaźnik Pearla,
- Zmniejszone ryzyko rozwoju endometriozy,
- Konieczność przyjęcia antykoncepcji raz na trzy miesiące,
- Niski koszt antykoncepcji.
Wady zastrzyku hormonalnego
- Po odstawieniu antykoncepcji mogą pojawić się kłopoty z zajściem w ciąże. Możliwe, że trzeba będzie odczekać kilka miesięcy by udało się począć dziecko.
- Większe ryzyko zakrzepów,
- Dłuższe krwawienia miesiączkowe po podaniu zastrzyku,
- Tycie po długotrwałym stosowaniu antykoncepcji,
- W niektórych przypadkach należy ginekologicznie wywoływać miesiączkę.
Bardzo ważne by decyzje o wybraniu antykoncepcji skonsultować z lekarzem. On najlepiej rozwieje nasze ewentualne obawy co do wyboru środków zabezpieczających przed nieplanowaną ciążą.