Szukaj

Ból krzyża w czasie ciąży

Wraz z rozwojem ciąży możesz odczuwać większe kłopoty z kręgosłupem. Około 70% kobiet spodziewających się potomka cierpi na ból pleców. Pomimo, iż nie jest to niebezpieczne dla Ciebie czy nienarodzonego dziecka niestety jest dość uciążliwe.

Podziel się
Brzuch ciężarnej
Bóle pleców powstają na skutek nieprawidłowej postawy ciała. W miarę jak rośnie dziecko w Twoim łonie, macica powiększa się co utrudnia utrzymanie prostej sylwetki. Ból pojawia się zazwyczaj w ostatnim trymestrze ciąży ale nie wykluczone, że będzie Ci on dokuczał też wcześniej.

W ostatnich tygodniach przed porodem ból krzyża może się nasilić. Wynika to z unieruchomienia dziecka w macicy głową w dół, które przygotowuje się na przyjście na świat. Ponadto stajesz się coraz większa i cięższa co także dodatkowo obciąża kręgosłup.

Najbardziej narażone na bóle w czasie ciąży są panie, które są w ciąży mnogiej, przed ciążą miały problemy z kręgosłupem, mające słabą kondycje fizyczną, otyłe.

Aby jak najmniej cierpieć z powodu bólu staraj się zachowywać odpowiednią postawę ciała. Nie siadaj na brzegu krzesła i zapewnij plecom odpowiednie oparcie, jeżeli musisz dłużej stać staraj się zmieniać ciężar ciała raz na jedną, a raz na drugą nogę. Staraj się nie garbić. W utrzymaniu prawidłowej postawy ciała może pomóc Ci joga dla ciężarnych. Poza tym, że się zrelaksujesz odciążysz też kręgosłup. Zrezygnuj z niektórych prac domowych jak upinanie firan, odkurzanie a przede wszystkim dźwigania ciężkich przedmiotów. Jeżeli już musisz podnieść ciężki przedmiot rób to bardzo ostrożnie.

Ćwicz i bądź aktywna ruchowo. Spacer, aqua aerobic wszystko to poprawi twoją kondycję fizyczną. Woda działa kojąco i odprężająco, dlatego możesz zrobić sobie odprężającą kąpiel w wodzie o temperaturze 36 stopni ale powinna ona trwać 15 minut.

Zrezygnuj z butów na wysokim obcasie. Pomijając fakt, że obciążają kręgosłup to jeszcze mogą spowodować, że się przewrócisz. Pamiętaj, że twój środek ciężkości się zmienił i nawet jeżeli wcześniej sprawnie poruszałaś się na szpilkach teraz może sprawiać Ci to problem.

Sprawdź czy łóżko na którym śpisz jest wystarczająco wygodne i czy sen przynosi odpoczynek. Czasem zmiana łóżka może się okazać bardzo pomocna.

Radą na ból może być delikatny masaż wykonany przez Twojego partnera. Ukojenie może również przynieść ułożenie się na plecach z nogami nieco wyżej (połóż je na kilku poduszkach). Spróbuj też skorzystać z porady specjalisty. Masażysta zapewni Ci odpowiednią opiekę a także pokaże w jaki sposób powinnaś dbać o kręgosłup i jakich nawyków musisz unikać.

Jeżeli cierpisz na poważne wady kręgosłupa powinnaś od samego początku ciąży być pod opieką lekarza i rehabilitanta. Zmiany hormonalne zachodzące w Twoim organizmie sprawiają, że tkanki tracą elastyczność i Twoja wada w czasie ciąży może się pogłębić.