Szukaj

Choroby zakaźne w ciąży

Organizm kobiety w czasie ciąży jest bardziej osłabiony i podatny na różnego typu zakażenia. Bardzo ważne jest wcześniejsze zabezpieczenie się przed możliwością ich złapania. W tym wypadku, podczas starania się o dziecko warto porozmawiać z lekarzem jakie istnieją zagrożenia wirusowe w czasie ciąży i jak im można przeciwdziałać.

Podziel się
kobieta w ciąży znak drogowy
Na wstępie warto podkreślić, że wszelkie zakażenia wirusowe mogą być bardzo groźne dla płodu powodując u niego nawet wady wrodzone lub jego wewnątrzmaciczne obumarcie. Oprócz tego mogą one być przyczyną wystąpienia wcześniejszej akcji porodowe czy nawet zagrozić życiu przyszłej mamy.

Większość chorób zakaźnych spowodowane są przez wirusy, które z łatwością przenikają przez łożysko do dziecka. Wpływ na maluszka jest uzależniony od rodzaju wirusa oraz od sił obronnych matki. Takie wewnątrzmaciczne zakażenie płodu jet trudno rozpoznawalne. Dlatego jest tak bardzo niebezpieczne, gdyż późno odkryte może mieć fatalne skutki dla dziecka.

Niebezpieczne wirusy, które mogą zagrozić ciąży


Cytomegalia jest poważnym wirusem, który może doprowadzić do wad rozwojowych dziecka jak ślepota, głuchota czy opóźnienie rozwoju ruchowego czy umysłowego. W przypadku zarażenia się kobiety we wczesnym stadium ciąży, może się on okazać przyczyna poronienia. U kobiety w ciąży jest to trudne do rozpoznania, gdyż przebiega bezobjawowo. Wirus ten można jednak wykryć poprzez specjalistyczne badania krwi oraz USG prenatalne.

Toksoplazmoza jest to choroba, wywołana przez wirus znajdujący się w odchodach zwierząt, szczególnie kota lub w niedogotowanym mięsie. Dlatego kobieta powinna bardzo uważasz jeżeli ma kota w domu. Zarażenie tym wirusem przypomina objawy przeziębienia i powoduje ciężkie wady wrodzone dziecka i zaburzenia w rozwoju.

Wirus różyczki jest szczególnie niebezpieczny w pierwszych miesiącach ciąży, gdyż ma wpływ na rozwój narządów malca. Istnieje duże ryzyko powstania wad rozwojowych dziecka. Czym jednak późniejszy okres ciąży, tym niebezpieczeństwo jest mniejsze, jednak może wystąpić zarażenie wewnątrzmaciczne różyczką.

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) jest on bardziej groźny dla przyszłej mamy, niż dziecka. Powoduje on niebezpieczeństwo rozwoju raka szyjki macicy. W przypadku rozpoznania tego wirusa u kobiety powinna ona rozważyć poród w postaci cięcia cesarskiego.

Wirus ospy wietrznej jest jednym z rzadszych wirusów, które dotykają kobiety ciężarne. Jest to spowodowane tym, ze większość przyszłych mam przechodziło tą chorobę w dzieciństwie. Jednak w wypadku zarażenia kobiety, powinna ona być pod stałą opieką lekarza, gdyż jej przebieg może być ciężki. Powikłania po ospie wietrznej szczególnie w okresie przedporodowym może być groźne dla dziecka.

Wirusowe zapalenie wątroby jest w 90% przekazywana przez matki swoim dzieciom, dlatego po wcześniejszym zdiagnozowaniu tego wirusa u przyszłej mamy podjęte zostają czynności zabezpieczające dziecko przed zarażeniem.
 
Wczesne rozpoznanie choroby zakaźnej w ciąży jest bardzo istotne, gdyż pozwala na rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, które może zmniejszyć skutki wirusa. Istnieją także przypadki podjęcia procedury leczenia dziecka jeszcze w łonie matki. Dzieci, które urodziły się po przebytej chorobie wirusowej u matki powinny być pod stalą opieką lekarską, ponieważ wiele objawów danej choroby może się pojawić dopiero w późniejszym wieku.