Czy leki na epilepsję szkodzą inteligencji dzieci?
Leki zwane Walproinianami strzegą chorych na padaczkę przed powtarzającymi się co jakiś czas atakami. Nowe badania wskazują jednak, że dzieci kobiet, które podczas ciąży zażywały owe lekarstwa mają bardzo niski poziom IQ w okresie przedszkolnym. Naukowcy obawiają się, że negatywne skutki mogą towarzyszyć cierpiącym, aż do wieku dorosłego.
Nowe badania pokazują wyraźnie, jak ważna jest ostrożność przy zażywaniu jednego z najpopularniejszych leków przeciwko epilepsji. Udowodniono, że dzieci matek, które w czasie ciąży zażywały leki na bazie kwasu walproinowego, w okresie do 6 roku życia, mają iloraz inteligencji IQ o 7-10 punktów niższy od dzieci kobiet, które również są chore na epilepsję, ale w czasie ciąży wybrały inne leki.
Naukowcy przez ponad 5 lat badali dzieci chorych na epilepsję kobiet w 25 instytutach naukowych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Ich wyniki bazują na analizie zdrowia 224 dzieci badanych do momentu skończenia 6 roku życia. Kobiety w czasie ciąży zażywały leki znane ze swojego działania przeciwpadaczkowego, takie jak wspomniany Walproinian ale także Karbamazepinę, Lamotryginę oraz Fenytoinę. Wyniki pokazały wyraźnie, że dzieci kobiet, które zażywały szczególnie wysokie dawki Walproinianu mają problemy z rozwiązywaniem zadań pamięciowych, ale także problemy werbalne.
Zobacz również:
Niestety nie wszystkie pacjentki mogą sobie pozwolić na to, aby w czasie ciąży zażywać inne leki niż Walproinian. W niektórych wypadkach pochodne kwasu walproinowego są jedyną skuteczną metodą na powstrzymanie ataków epilepsji. Według niemieckich naukowców niektórych z negatywnych skutków owego leku można uniknąć, gdy pacjentka w czasie ciąży zażywać będzie także kwas foliowy.
Wyniki dzieci w wieku przedszkolnym mogą przełożyć się także na ich późniejsze wyniki w szkole i w życiu dorosłym. Zdaniem naukowców istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zażywanie Walproinianu w ciąży spowoduje, że dziecko chorej na epilepsję pacjentki, będzie miało problemy umysłowe przez całe życie. Obecne rezultaty pracy naukowców mają też potwierdzenie w przeszłości, gdyż wyniki badań przeprowadzonych na dzieciach do lat 3 także wykazały negatywny wpływ leku na zdrowie umysłowe. Mimo tych wszystkich danych pochodne kwasy walproinowego są nadal najczęściej spotykanymi i zażywanymi lekami przeciwko epilepsji.
Dzieje się tak dlatego, iż lekarze mają największe doświadczenie związane z ich stosowaniem, duża część z nich nie zna także wyników najnowszych badań. Na taki właśnie stan rzeczy najbardziej narzekają naukowcy, którzy prowadzili przedstawiane tutaj badania.
Pomimo całej wiedzy i wyników, jakie zostały nam przedstawione oraz świadomości zagrożenia dla dzieci urodzonych przez matki z chorobą epilepsji, nie powinny one zrezygnować całkowicie ze stosowania medykamentów. Najlepszym rozwiązaniem dla chorych kobiet będzie skontaktowanie się z doświadczonym lekarzem, jeszcze przed zajściem w ciążę. Wtedy można dostosować odpowiednie dawki leków i zastanowić się, jakie rozwiązanie dla konkretnej pacjentki będzie najlepsze.
Opracował:
Rafał Mikołajczak