Szukaj

Czy niedowaga ma wpływ na ciąże?

Od zawsze byłaś szczupła i pewnie zastanawiasz się jaki to będzie miało wpływ na twoją ciąże. Kobiety, u których wykryto niedowagę według współczynnika BMI (mniej niż 18, 5) powinny szczególnie o siebie zadbać, gdyż może się to wiązać z wystąpieniem komplikacji w czasie trwania ciąży.

Podziel się
Kobieta w ciąży
Podczas przebiegu dziewięciu miesięcy, ważne jest odpowiednie przybieranie przyszłej mamy na wadzę. Lekarz na pierwszej wizycie powinien poinformować ciężarną, ile musi przytyć podczas trwania ciąży. Ilość kilogramów będzie oczywiście uzależniona od wagi początkowej.  W przypadku twojej niedowagi lekarz zaleci ci, żebyś przytyła od 13 do 18 kilogramów.

Każda przyszła mama powinna zadbać o odpowiednie odżywianie. W szczególności tyczy się to kobiet, które mają problemy z niedowagą. Stosowanie zbilansowanej diety pomoże ci w dostarczeniu dziecku wszystkich niezbędnych składników oraz odbuduje twój organizm z niedożywienia. Warto, zatem sobie wziąć dosłownie słowa, że musisz jeść za dwoje. Nie będzie to łatwe dla ciebie, gdyż masz na pewno swoje nawyki żywieniowe. Poza tym większość kobiet z niedowagą ma po prostu dobra przemianę materii.

Nie powinnaś w swojej diecie zapominać o świeżych warzywach i owocach, gdyż są one nośnikiem niezbędnym witamin, których na pewno ci brakuje. Lekarz, także zaleci ci preparaty prenatalne, które będą wspomagać twój organizm.

Co w przypadku kiedy nie przybieram odpowiednio na wadzę?

Jak już wyżej było nadmienione, przybieranie na wadze jest bardzo ważne, gdyż może spowodować wiele powikłań ciążowych. Przede wszystkim, może doprowadzić do niewystarczającego dostarczania dziecku składników odżywczych, co wpłynie na jego rozwój. Bardzo często, także dzieci kobiet z niedowagą rodzą się z niską masa urodzeniową.

Jeżeli w pierwszym trymestrze nie udało ci się przybrać na wadzę tyle ile powinnaś nie martw się. Porozmawiaj z lekarzem, co w takim przypadku powinnaś zrobić. Przyszłe mamy przez okres początkowy zmagają się z wieloma dolegliwościami ciążowymi np. nudnościami i wymiotami. Może to być przyczyna nie przybierania na wadzę, a nawet chudnięcia ciężarnej.

Problem pojawi się w chwili, rozpoczęcia drugiego trymestru. Większość dolegliwości wtedy mija, zaś dzidziuś znacznie szybciej rośnie. Wtedy trzeba podjąć odpowiednie kroki do walki z niedowagą. Na początku powinnaś rozpocząć obserwację i dokładnie zapisywać po każdym tygodniu swoją wagę. Konsultacja z dietetykiem, również będą niezbędna rzeczą jaką powinna  zrobić kobieta.