Endometrioza a zajście w ciąże
Endometrioza inaczej zwana gruczolistością, jest schorzeniem, które dotyka macice kobiety. Tkanka podobna do tej, która występuje w wyściółce wewnątrz macicy, tworzy się w niewielkich ilościach poza macicą. Najczęściej można ją zlokalizować w jajnikach, jajowodach oraz więzadłach macicy. Zazwyczaj jest one w początkowej fazie trudne do wykrycia, gdyż nie daje żadnych objawów. Jednak endometrioza może powodować wiele problemów.
Jak powstaje endometrioza?
Powstanie gruczolistości nie jest do końca wyjaśnione. Istnieje teoria, że podczas miesiączki fragmenty tkanki, które wyścielają macice przemieszczają się przez jajowody do jamy brzusznej i tam krwawią przy każdym okresie. Taka krew może wywoływać podrażnienie innych narządów, powodując u nich stan zapalny. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż przyczynić się może do powstania ran bliznowatych na uszkodzonych narządach oraz tworzenia się zrostów w jamie miednicy. A to z kolei, jest bardzo częstą przyczyną powstania niepłodności.U kobiet z endometriozą zauważalne jest, także zwężenie jajników, co może przyczynić się do problemów w czasie uwalniania komórki jajowej.
Zobacz również:
Jakie są objawy gruczolistości?
Najczęstszymi objawami jakie mogą się pojawić u kobiety są:- ból w podbrzuszu,
- bardzo bolesne miesiączkowanie,
- ból w czasie stosunku,
- ból odczuwany w miednicy,
Jak wykryć endometriozę?
W przypadku wystąpienie u ciebie powyższych objawów, warto zwrócić się do ginekologa, w celu dokonania dokładnych badań. Lekarz za pomocą laparoskopu, będzie wstanie zobaczyć jamę macicy oraz ewentualnie powstałe ogniska gruczolistości. Poza tym ginekolog, może dostrzec również powstałą bliznowatą tkankę oraz zrosty. Zabieg taki dokonywane jest poprzez nacięcie linii poniżej pępka i wprowadzenie laparoskopu do jamy brzusznej.Endometrioza jest poważnym schorzeniem, który może przyczynić się do problemów z zajściem w ciąże. Nieleczona przyczynia się do trwałej niepłodności. Zazwyczaj występuje ona u kobiet młodych, gdzie istnieje wysoki poziom hormonu estrogenu. Bezpiecznie mogą czuć się kobiety po okresie menopauzy oraz dziewczyny przed pokwitaniem.
Leczenie tego typu schorzenia odbywa się zazwyczaj za pomocą leków lub przez zabieg operacyjny. Często jednak po leczeniu farmakologicznym może nastąpić nawrót choroby. W najgorszych przypadkach istnieje możliwość usunięcia macicy oraz wystąpienie wcześniejszych objawów menopauzy.