Globulka antykoncepcyjna
Globulka antykoncepcyjna, czyli jedna z chemicznych metod antykoncepcyjnych. Powinna być raczej dodatkowym zabezpieczeniem, a nie jedynym środkiem zapobiegającym ciąży.
Jeżeli nie jesteśmy gotowi na dziecko, a chcemy czerpać przyjemność z bezpiecznego seksu, zastanawiamy się, która z metod antykoncepcyjnych byłaby dla nas najlepsza. Obecnie medycyna daje nam ogromny wybór w tej kwestii. Prawdopodobnie wielu z was obiła się o uszy nazwa globulka antykoncepcyjna, a część zastanowiła się nad spróbowaniem tegoż sposobu na uniknięcie niechcianej ciąży. Jak działa i przede wszystkim, czy jest skuteczna?
Dodatkowe zabezpieczenie antykoncepcyjne
Mówiąc o globulkach antykoncepcyjnych na początku trzeba zaznaczyć jej małą skuteczność. Globulek z pewnością nie można polecić osobom, które nie są gotowe na dziecko. Według statystyk, w ciągu roku spośród stu kobiet, od dwóch do dwudziestu, zachodzi w ciążę pomimo stosowania globulki antykoncepcyjnej. W porównaniu z prezerwatywami, czy tabletkami antykoncepcyjnymi, globulki zostają daleko z tyłu, jeżeli chodzi o skuteczność. Dlatego, jeżeli można je komuś polecić, to wyłącznie parom uprawiającym seks sporadycznie i tylko jako dodatkowe zabezpieczenie towarzyszące prezerwatywom.
Jak działają globulki dopochwowe?
Globulki mają w swoim składzie substancje o skomplikowanej nazwie nonoksylon- 9. Mówiąc prościej, jest to środek plemnikobójczy, który poprzez unieruchomienie plemników zapobiega ich dotarciu do jajowodu, co za tym idzie nie dopuszcza do zapłodnienia. Niestety, jak już wspomniałem środek jest mało skuteczny, co przy antykoncepcji jest najważniejsze. Pomimo to, globulkom nie brakuje kolejnych wad. Samo stosowanie globulki nie jest zbyt przyjemne oraz z pewnością może przeszkodzić podczas „gry wstępnej”. Aby globulka zadziałała prawidłowo, należy umieścić ją w pochwie 10-15 minut przed stosunkiem, dlatego niespodziewany seks nie wchodzi w grę. Może to również zaburzyć nastrój wzajemnego pożądania, gdyż samo umieszczenie globulki nie załatwia sprawy. Działa ona bowiem, tylko godzinę, dlatego też, jeżeli w ciągu tego czasu nie nastąpi wytrysk, trzeba pamiętać o zastosowaniu kolejnej globulki. Kolejnym minusem jest samo działanie globulek, które może być dosyć nieprzyjemne i odczuwalne. Mianowicie globulka rozpuszcza się w pochwie do postaci piany. U kobiet uczulonych na nonoksylon- 9 może to spowodować nawet uczucie podrażnienia i pieczenia pochwy. Co gorsza, globulki nie można wypłukiwać z pochwy przez następne 6-8 godzin po zastosowaniu. Na niekorzyść globulek przemawia również najistotniejszy fakt w sprawach antykoncepcji. Globulki nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Zobacz również:
Zalety globulek dopochwowych
Ciężko mówić o zaletach globulek antykoncepcyjnych, kiedy najistotniejsze kwestie jakimi są skuteczność i bezpieczeństwo tak bardzo szwankują. To co można odnotować na plus globulek to ich łatwa dostępność, gdyż można je kupić niemalże w każdej aptece bez recepty. Tylko, czy tak naprawdę można mówić o ich dostępności jako zalecie, kiedy prezerwatywy można kupić na każdej stacji benzynowej? Obecnie na polskim rynku dostępne są globulki: Patentex, Paatentex- Oval, Kolpotex 360, Kolpotex- Oval, Preventex i Secural. Globulki antykoncepcyjne działają jak środek nawilżający, dlatego mogą okazać się przydatne dla kobiet, które mają problem z suchością pochwy. W zasadzie to jedyne zalety globulek antykoncepcyjnych, na które jeżeli już się zdecydujemy to powinniśmy je traktować jako dodatkowe zabezpieczenie przed zajściem w ciążę.
Autor: Miłosz Baran