Szukaj

Kalendarzyk małżeński

Kalendarzyk małżeński to jedna z najpopularniejszych metod naturalnych antykoncepcji. Stosowanie tej metody wymaga samozaparcia i dokładności, gdyż tylko skrupulatne wykonywanie pomiarów może zapewnić skuteczną antykoncepcję.

Podziel się
kalendarz
Kalendarzyk małżeński oparty jest o założenie, że kobieta regularnie miesiączkuje. Dzięki temu można ustalić płodne dni, podczas których należy powstrzymać się od współżycia by nie doszło do zapłodnienia.

Jak obliczyć płodne dni?

Żeby obliczyć na które dni przypada płodny okres należy spisać długość cyklu menstruacyjnego. Następnie od tych dni odejmujemy liczbę 20. tak na przykład jeżeli nasz cykl wynosi 29 dni tzn. 29 ­  20 = 9, jest to początek okresu płodnego.

Aby ustalić koniec okresu płodnego ustalamy poprzez odjęcie liczby 11 od  liczby dni najdłuższego cyklu. Tak na przykład 29 - 11 = 18, jest to ostatni dzień okresu płodnego.

Najbardziej płodny okres dla kobiety to dzień poprzedzający owulację oraz sam dzień owulacji. Warto wiedzieć, ze wiarygodność obliczeń może zostać zaburzona na skutek niektórych czynników m.in. choroby, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, stresu czy spożywania większej ilości alkoholu. Dobrze jest „wspomagać” obliczenia kalendarzyka małżeńskiego poprzez stosowanie metody termicznie. Połączenie tych dwóch metod umożliwia dokładniejsze ustalenie dni płodnych kobiety.

Wskaźnik Perla dla tej metody wynosi 14 - 40. Oznacza to, że na 100 kobiet stosujących te metode w ciągu roku w ciąże zajdzie od 14 do 40 z nich.

Zalety metody kalendarzowej:

  • Jest całkowicie bezpieczna dla kobiety,
  • Pozwala poznać dokładnie własne ciało,
  • Jest tania,
  • Nie ma przeciwwskazań światopoglądowych

Wady metody kalendarzowej:

  • Nie sprawdza się przy nieregularnych cyklach menstruacyjnych,
  • Wyklucza spontaniczny stosunek,
  • Jest odradzana kobieta po 40 rż, gdyż wtedy dochodzi do sporych wahań hormonalnych,
  • Nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.