Szukaj

Karta ruchów płodu

Karta ruchów płodu jest to zapis częstości odczuwanych przez przyszłą mamę ruchów dziecka. Polega ona na wypełnieniu wszystkich rejestrowanych poruszeń maleństwa w jamie macicy oraz zapisywanie ich na specjalnie stworzonej karcie wg Cardiffa. Metoda ta jest bardzo prosta i pozwala na nadzorowanie stanu płodu w warunkach domowych.

Podziel się
Brzuch ciężarnej
Pierwsze ruchy dziecka przyszła mama przeważnie odczuwa pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży. Na pewno jest to dla niej niezwykły moment, gdyż w pełni może doświadczyć obecności swojego maleństwa. Z upływem kolejnych tygodni, w macicy zaczyna się robić coraz mniej miejsca, dlatego  odczuwalność ruchów może stać się trochę bardziej bolesna.

Dzieci, które poruszają się w macicy dość często, można określić jako te, które są zadowolone z życia w brzuchu mamy. Oznacza to, również, że są zdrowe. Ograniczenie ruchów płodu lub ich całkowity brak może świadczyć o istnieniu jakiegoś problemu. Często zbyt dużo wód płodowych, powoduje efekt amortyzacji, przez co ruchy są mniej odczuwalne dla mamy.

Jak działa karta ruchów  płodu?

Obserwację ruchów maleństwa rozpoczyna się rano i trwa ona do wieczora (zazwyczaj od 9:00 do 21:00). Przyszła mam powinna na specjalnej karcie dokładnie notować, ilość rejestrowanych ruchów. Bardzo ważne jest także zapisywanie godziny, w której poruszenie miało miejsce. Po odnotowaniu 10 ruchów można zakończyć obserwację i rozpocząć ją następnego dnia.

W przypadku odnotowania mniej niż 10 ruchów na 12 godzin, powinno się zwrócić do lekarza o poradę. Często dla uspokojenia mamy oraz sprawdzenia stanu dziecka wykonuje się badanie ultrasonograficzne lub kardiotokograficzne. Nie zawsze bark kopnięć maleństwa musi oznaczać coś złego, jednak dla bezpieczeństwa nie powinno się lekceważyć ich ograniczenia.