Leki a ciąża
W okresie ciąży przyszła mama chce jak najlepiej zadbać o zdrowie swojego dziecka. Kobieta stara się jak może, by nic nie zakłóciło jego prawidłowy rozwój. Czasami jednak zdrowie ciężarnej powoduje, że sięga ona po doraźne preparaty, by np. załagodzić ból. Czy jednak wszystkie leki są bezpieczne dla rozwijającego się dziecka?
Kiedy stosowanie antybiotyków przez kobietę w ciąży jest konieczne?
Przyjmowanie antybiotyków w czasie ciąży musi być pod stałą kontrolą lekarską. Nie wszystkie bowiem antybiotyki są bezpieczne dla płodu. Najczęściej tego typu leki są podawane ciężarnym w przypadku zakażeń bakteryjnych, które nie leczone mogą wpłynąć niekorzystnie na rozwój płodu.Zobacz również:
Lekarz może zalecić stosowanie antybiotyków w przypadku:
- zakażeń górnych dróg oddechowych,
- zakażeń dolnych dróg oddechowych,
- zakażenie układu moczowego,
- zakażenie wirusem chlamydii,
- wszelkie choroby weneryczne np. rzeżączka, kiła,
- zakażenie paciorkowcem,
- przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego,
- zapalnie wsierdzia
Jakie istnieje ryzyko stosowania niektórych antybiotyków?
W przypadku niektórych antybiotyków występują skutki uboczne po ich zastosowaniu. Przyjmowanie doksycyklina i innych pochodnych tetracykliny może się przyczynić do niekorzystnego działania na tworzenie kości twojego dziecka oraz przyczyniać się do uszkodzenia wątroby. Aminoglikozydy mogą spowodować uszkodzenie ucha wewnętrznego płodu, zaś sulfonamidy doprowadzić do niesilenia się żółtaczki po porodzie. Antybiotyki z substancją nitrofurantoiny mogą przyczyniać się do anemii hemolitycznej noworodka.Lekarze zabraniają także stosowania leków, szczególnie w pierwszych miesiącach ciąży, które zawierają kotrimoksazol, preparaty przeciwgrzybiczne czy glikopeptydy.
W czasie ciąży należy bardzo ostrożnie stosować wszelkiego rodzaju lekarstwa, szczególnie bez konsultacji z ginekologiem. Pamiętaj, że odpowiedzialna jesteś nie tylko za swoje życie, ale także swojego dziecka. Dlatego bądź rozważna zanim coś zażyjesz.