Szukaj

Leki przeciwdepresyjne a zajście w ciąże

Planowanie potomstwa jest bardzo odpowiedzialną decyzją. Spowoduje to nie tylko zmianę w twoim życiu, gdyż pojawi się nowa osoba w twojej rodzinie, ale także wpłynie to na zmianę twojego stylu życia.  Wszelkie dotychczasowe choroby, które przeszłaś mogą mieć wpływ na zapłodnienie. Jedną z nich jest depresja.

Podziel się
Tabletki

Leczenie depresji a planowanie dziecka

Przyszłe mamy, które stosują leki przeciwdepresyjne będą musiały zmodyfikować swoje leczenie w momencie starania się o dziecko, jak i przez okres trwania całej ciąży. Odstawienie leków może przyczynić się do nawrotu depresji, dlatego warto wcześniej porozmawiać ze swoim lekarzem na zastosowaniem terapii zastępczej.

Należy podkreślić, że wszelkie stany lękowe czy też depresja kliniczna w czasie trwania ciąży oraz przed samym momentem starania się o dziecko, może przeszkodzić przyszłej mamie w utrzymaniu ogólnego zdrowego stylu życia, co jest przecież bardzo istotne.

Obecne doświadczenie pokazuje, że wiele kobiety, u których zidentyfikowano nieleczoną depresję były narażone na możliwość wystąpienia przedwczesnego porodu, a także na pojawienie się depresji poporodowej. Na pewno panie, które miały do czynienia z depresją wiedzą jak ta choroba negatywnie wpływa na ich funkcjonowanie w życiu, a co dopiero kiedy pojawi się dziecko. Może ona całkowicie przyczynić się do utrudnienia pielęgnowania maluszka, dbania o niego i cieszenia się tym, że jest na świecie. Warto zatem decyzję o planowaniu ciąży skonsultować z  ginekologiem oraz specjalistą, którzy wspólnie ustalą odpowiednie działanie i przeanalizują wszelkie korzyści oraz potencjalne ryzyko płynące z zażywania leków przeciwdepresyjnych.

Alternatywne metody leczenia

Wielu specjalistów uważa, że Wellbutrin (buproprion)w odpowiednich dawkach jest lekiem niegroźnym dla kobiet w ciąży. Najlepiej jednak modyfikację w leczeniu rozpocząć kiedy jeszcze nie jesteś w ciąży. Będziesz miała w ten sposób czas na przetestowanie odpowiednich środków, oraz obserwację tego, w jaki sposób one na ciebie wpływają. Planowanie zmian w sposobie leczenia powinno pojawić się minimum na trzy miesiące przed poczęciem. Warto podkreślić, że współpraca z lekarzem jest tutaj bardzo istotna. Kobieta powinna zgłaszać wszelkie zmiany, jakie pojawiają się po odstawieniu leków.

Mowa tutaj w szczególności o:
  • napadach lękowych,
  • huśtawce nastrojów,
  • problemów ze snem,
  • zaburzeniami koncentracji,
  • brakiem zainteresowania seksem.
W takim wypadku będzie trzeba pomyśleć nad innym rozwiązanie. Możesz się zastanowić nad alternatywnymi sposobami. Bardzo często kobiety korzystają z pomocy psychoterapeuty, medytacji czy terapii światłem. Poprawia to ich stan emocjonalny i na pewno ułatwia radzenie sobie ze stanami depresyjnymi. Takie terapie można stosować w połączeniu z lekoterapią, albo jako alternatywny środek dla leków przeciwdepresyjnych.

Jeżeli zostanie ustalona taktyka leczenia nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć potomstwo. Wszelkie działania, które mogą ci pomóc w walce z depresją, a zarazem są korzystne dla każdej przyszłej mamy to ćwiczenia fizyczne. Powodują one wydzielanie endorfiny – hormonu szczęścia, który zapanuje nad twoimi wahaniami nastroju. Również dieta bogata w kwasy omega  -3 ma podobne działanie do ćwiczenie, które nie tylko wpłyną korzystnie na twoją dusze, ale i ciało.