Liszaj rumieniowaty a ciąża
Liszaj rumieniowaty (SLE) jest to choroba układu immunologicznego, która zazwyczaj dotyka kobiety pomiędzy 25 a 35 rokiem życia. Schorzenie to polega na wysyłaniu przeciwciał skierowanych przeciwko własnym komórką, co powoduje pojawienie się zmian w obrębie skóry i stawów. Bardzo częstym objawem liszaja rumieniowatego jest wysypka na pliczkach. Jest to bardzo poważne schorzenie, gdyż atakuje także inne narządy takie jak nerki czy płuca.
Możliwe zagrożenia związane z liszajem rumieniowatym
Liszaj rumieniowaty może prowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi oraz powodować zaburzenia krwi, co jest przyczyną niedokrwistości. W przypadku kiedy występuje u ciebie ta choroba, zanim zajdziesz w ciąże skontaktuj się z lekarzem, w celu omówienia problemów jakie mogą cię czekać przy tego typu schorzeniu. Najlepszym wyjściem jest staranie się o potomstwo, kiedy liszaj rumieniowaty nie jest aktywny oraz leczenie jest minimalne. Wtedy zmniejszy to ryzyko wystąpienia problemów ciążowych.Liszaj rumieniowaty wiąże się, z możliwością wystąpienia:
- Poronienia,
- Przedwczesnego porodu,
- Stanu przedrzucawkowego,
- Niskiej masy urodzeniowej dziecka,
- Zakrzepicy,
- Pogorszenie pracy nerek,
- Możliwości zarażenia liszajopodbnym schorzeniem dziecka.
Zobacz również:
Leczenie
Skoro cierpisz na SLE na pewno jesteś pod stała opieką lekarza. Zażywanie steroidów raczej nie ma negatywnego wpływu na malucha, dlatego nie ma potrzeby unikania tego typu leczenia. Ciąża może spowodować lekką modyfikację twojego leczenia, żeby miało ono jak najmniejszy wpływ na rozwój w twoim brzuchu dziecka. Przede wszystkim w procesie leczenia w czasie ciąży, ważne jest, aby nie doszło do zaostrzenia objawów liszaja rumieniowatego.Jaki wpływ liszaj rumieniowaty ma na dziecko?
Schorzenie to przede wszystkim może zaburzyć rozwój dziecka. Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu matka jest zainfekowana. SLE zazwyczaj prowadzi do uszkodzenia łożyska, co może stać się przyczyną poronienia lub przedwczesnego porodu.Dziecko jest także zarażone na zarażenie liszajem rumieniowatym, co może powodować u niego niedokrwistość lub blokadę serca. Polega ona na tym, że rytm serca jest miarowy i bardzo wolny oraz w czasie stresu nie podwyższa się. Lekarze za pomocą USG mogą wychwycić ten problem i podjąć leczenie dziecka jeszcze w macicy matki.
Przebieg tego schorzenia jest groźny zarówno dla matki, jak i dziecka, dlatego warto wcześniej przebadać się pod względem stopnia ciężkości tego schorzenia. Od tego bowiem będzie zależał przebieg ciąży.