Szukaj

Łożysko - system podtrzymywania życia dziecka

Łożysko jest  bardzo potrzebnym organem, które podtrzymuje twoje dziecko przy życiu w czasie tych dziewięciu miesięcy mieszkania pod twoim sercem. To dzięki niemu możliwy jest rozwój maleństwa od malutkiej bryłki, aż do czasu narodzin. Oprócz tego organu ważną funkcję  pełni także pępowina oraz płyn owodniowy.

Podziel się
Dziecko ok. 8 tygodnia od poczęcia Polskie Stowarzyszenie Obrońców
Podczas zapłodnienia twoje maleństwo przechodzi długą drogę zanim zagnieździ się w błonie śluzowej, która wyściela macicę. Podczas implantacji komórki, które wnikają do ściany macicy łączą się z naczyniami krwionośnymi przyszłej mamy będą w przyszłości tworzyć łożysko. Po dojściu do pełnego ukształtowania około czwartego miesiąca zaczyna ono przypominać dysk, który połączony jest z dzieckiem za pomocą pępowiny.

Narząd ten składa się z sieci żył i tętnic, który bezpośrednio łączy się z krwiobiegiem matki. Jednak krew zarówno malca jak i kobiety nie mieszają się ze sobą. Nie oznacza to, że co przyszła mama spożywa nie ma wpływu na jej rozwijające się dziecko, wręcz przeciwnie. To właśnie przez łożysko przechodzi do dziecka tlen oraz składniki odżywcze.

Funkcję łożyska:

  • Dzięki niemu przenikają od dziecka zbędne produkty przemiany materii oraz dwutlenek węgla do krwi matki.
  • Dostarcza ono tlen oraz składniki odżywcze potrzebne rozwijającemu się dziecku.
  • Produkuje ono hormony, które podtrzymuję ciąże w początkowym stadium (gonadotropine kosmówkową – HCG)
  • Produkuje ludzki laktogen łożyskowy, który powoduje wzrost dziecka.
  • Produkuje estrogen, który odpowiedzialny jest za wyściółkę macicy.
  • Chroni dziecko przed odrzuceniem przez matki przeciwciała.
  • Blokuje przejście niektórych szkodliwych substancji np. leków. Jednak nie zabezpiecza przed przedostaniem się alkoholu czy narkotyków.
Łożysko może przybierać różną wielkość oraz wagę. Można je zaobserwować na badaniu USG w 20 tygodniu ciąży. To od wielkości łożyska można przypuszczać jakie duże urodzi się dziecko. W przypadku zbyt małej objętości tego narządu dziecko może nie otrzymywać dostatecznej ilości pożywienia i tlenu. Przerośnięte łożysko zazwyczaj występuje u matek zmagających się z cukrzycą ciążową.

Łożysko przodujące

Czasami jednak nieodpowiednie ułożenie łożyska może spowodować komplikację ciążowe. Jedną z nich jest łożysko przodujące, które umieszczone jest w dolnej części macicy. Powodować to może krwawienie oraz uniemożliwia poród drogą naturalną. W takim wypadku kobieta powinna zrezygnować z uprawiania sportu czy współżycia, gdyż może dojść do uszkodzenia łożyska. W bardzo ekstremalnych przypadkach łożysko przodujące zmusza kobietę do pozostania w szpitalu, aż do czasu rozwiązania.

Wydalenie łożyska

W momencie porodu w ostatniej fazie następuje wydalanie łożyska. Wszystko zależy od formy w jakiej kobieta rodzi. Jeżeli jest to poród naturalny przebiega to podobnie jak rodzenie dziecka. Kobieta poprzez parcie i pomoc położnej usuwa je ze swojego organizmu. W przypadku cesarki jest ono usuwane przez lekarza. Zazwyczaj łożysko ma około 20 cm średnicy i waży około jednego kilograma w momencie wydalenia. Może się zdarzyć, że łożysko nie zostanie wydalone w całości, co może spowodować obfite krwawienie lub rozwój infekcji. W takim wypadku jest ono usuwane poprzez zabieg operacyjny. Jednak takie przypadki są rzadkie, gdyż przy niekompletnym wydaleniu łożyska zazwyczaj podczas karmienia piersią lub opróżnianie się następuje całkowite jego oderwanie od ściany macicy.