Opalanie w ciąży
Opalanie w ciąży jest kontrowersyjnym tematem. W tej kwestii są zdecydowane przeciwniczki, jak również zwolenniczki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się o zaletach jak i wadach opalania w czasie ciąży.
Podwójna troska
Ciąża to wyjątkowy okres dla każdej kobiety. Między przyszłą mamą, a dzieckiem zaczyna tworzyć się niezwykła więź, której nikt nie jest w stanie zepsuć. Często mówi się, że ciąża to nie choroba, co jest zupełną prawdą, jednak podczas stanu błogosławionego powinno się zwracać uwagę nie tylko na siebie, ale również na dziecko, biorąc odpowiedzialność za wszelkie rzeczy, które się robi. Podczas ciąży ważne jest to, aby dbać o siebie z większą uwagą niż przed ciążą. Zanim kobieta w ciąży wybierze się na wymarzony i długo oczekiwany urlop, powinna skonsultować się z lekarzem, który dokładnie wyjaśni jak zajmować się sobą, aby nie zaszkodzić sobie, ani dziecku. Jeżeli lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań do zażywania słonecznych kąpieli można cieszyć się słońcem.
Zapobieganie plamkom
Jeżeli jest się przyszłą mamą, która nigdy nie miała problemów ze zmianami na skórze, nie oznacza to, że podczas ciąży obowiązują te same zasady. Zmiany hormonalne, które zachodzą u kobiet w ciąży, mogą spowodować, że są bardziej podatne na powstanie plamek, niż było to wcześniej. Najczęściej zmiany skórne występują u kobiet z ciemną karnacją, bądź u tych, które przed ciążą zażywały tabletki antykoncepcyjne. Jeżeli planuje się opalanie, a chce się uniknąć podobnego problemu, najlepiej przed opalaniem posmarować się kremem przeciwsłonecznym (najlepiej średniej 15-20 SPF lub wysokiej 30-50 SPF ochronie przeciwsłonecznej).
Zobacz również:
Unikanie gorąca
Podczas ciąży organizm jest bardzo podatny na odwodnienia i przegrzania, dlatego decydując się na opalanie, powinno się pamiętać o tym, aby czas spędzony na pełnym słońcu był krótki. Jeżeli przesadzi się z kąpielami słonecznymi, może skończyć się to zesłabnięciem, bądź uporczywymi bólami głowy. Dlatego najlepiej przebywać w cieniu.
Uczulenia
Stosując po raz pierwszy jakiś kosmetyk, zaleca się, aby najpierw niewielką ilość nałożyć na skórę za uchem i poczekać, czy nie pojawią się uczulenie, na któryś ze składników znajdujący się w preparacie. Podczas lata wzrasta ryzyko uczulenia, dlatego warto uważać na perfumy i dezodoranty, ze względu na składniki, które w kontakcie ze słońcem mogą uczulać.
Solarium
Jeśli będąc w ciąży, ktoś decyduje się na sztuczne opalanie jakim jest solarium, nie stwierdzono, aby wpływało to źle na ciążę. Jednak warto zaznaczyć, że również nie dowiedziono, aby miało wpływać pozytywnie na dziecko. Dlatego jeżeli ma się alternatywę pod postacią naturalnego słońca, lepiej właśnie wybrać drugą opcję. Ogólnie nie poleca się kobiet korzystanie z solarium.
Kremy brązujące
Każda kobieta chce czuć się atrakcyjnie i pięknie. Jeżeli chce się mieć piękną opaleniznę, podczas ciąży można stosować różnego rodzaju kremy brązujące. Ich formuła zapobiega przedostawaniu się składników do głębokich warstw skóry właściwej. Ważne jest to, aby przeczytać ulotkę kosmetyku, ze względu na to, że nie każdy jest odpowiedni dla kobiet w ciąży. Wysoce niewskazane jest stosowanie, ostatnio modnych, tabletek brązujących. W dzisiejszych czasach, kiedy na każdym kroku mamy dostęp do wszelkich możliwych rzeczy, więc opalanie nie musi być problemem dla kobiety w ciąży.
Autor: Emilia Dłużewska