Pierwsze mleko matki, czyli siara
W czasie ciąży ciało kobiety przygotowuje się do bycia w przyszłości mamą. Już od 20 tygodnia poprzez działanie hormonów ciążowych w piersiach kobiety zaczyna się wytwarzać pierwsze mleko, czyli siara. Przyszła mama może zauważyć, że jej biust już od pierwszych tygodni po zapłodnieniu zacznie się zmieniać.
Zmiany piersi w czasie ciąży
Zmiany jakie zachodzą w obrębie piersi nie należą do przyjemnych. Po pierwsze kobieta może odczuwać dużą ich wrażliwość, co stanie się kłopotliwe i bardzo bolesne, szczególnie podczas pieszczot czy pielęgnacji. Poza tym u ciężarnej brodawki przybierają ciemniejszy koloryt, zaś na samych piersiach mogą pojawić się bardziej ciemniejsze żyłki, a nawet rozstępy. Może to spowodować dyskomfort oraz swędzenie.W II trymestrze ciąży przyszła mama może zauważyć, że z brodawek zacznie się wydobywać żółtawa oraz gęsta wydzielina, która nazwana jest siarą. Jest to pierwszy proces przygotowujący piersi do późniejsze laktacji. Taka substancja, która gromadzi się w sutkach jest różna od właściwego mleka, które pojawi się w kilka dni po porodzie. Przede wszystkim siara jest silnie stężona i zawiera przeciwciała, które będzie chronić dziecko przed chorobami. Poza tym ma dużo witaminy A i K, sodu oraz chlorków. Jest ona uboga w tłuszcze, natomiast bogata w węglowodany oraz białko.
Zobacz również:
Działanie siary
Siara, dzięki swoim właściwością pozostaje w części układu pokarmowego dziecka, co pozwala usunąć smółkę z jelit noworodka oraz zapobiec żółtaczce. Ta substancja, także zapobiega przedostawaniu się obcych substancji, które mogłaby uczulić dziecko przez pokarmy, które spożywasz. Jest to bardzo dobry mechanizm zapobiegający alergiom oraz chroniący przed chorobami. Dlatego dla noworodka już od pierwszych dni pobytu na świecie ważne jest naturalne karminie piersią.Ważne jest w czasie zmian jakie zachodzą w piersiach odpowiednia dbałość o nie. Przyszła mama nie powinna zapominać o doborze dobrego biustonosza. Można, również stosować kremy oraz balsamy, które zapobiegną powstawaniu rozstępów oraz nawilżą delikatną skórę w tym miejscu ciała. Należy, także pamiętać o higienie, szczególnie w przypadku wydostawania się siary z piersi w czasie ciąży. Nie powinno pozwalać sobie na zasychanie siary na brodawkach, gdyż może dojść do infekcji.
W przypadku kiedy kobieta zauważy u siebie niepokojące objawy takie jak: gorączka, zaczerwienienie sutka czy wydzielina z krwią, powinna skontaktować się z lekarzem, gdyż może to świadczyć o zapaleniu.