Pierwsze objawy ciąży
Pierwsze objawy ciąży mogą wyglądać inaczej u różnych kobiet. Najczęściej pierwszym objawem ciąży jest spóźniający się okres, zwłaszcza jeżeli wszystkie cykle były do tej pory regularne. Często jednak dolegliwości, które bierzesz za pierwsze objawy ciąży są oznaką zbliżającej się miesiączki lub wynikają z problemów ze zdrowiem. Podejrzewać ciążę możesz dopiero wtedy jeżeli wystąpi łącznie przynajmniej kilka opisanych niżej pierwszych objawów ciąży.
Pierwsze objawy ciąży pojawiają się u niektórych kobiet dość szybko - już po upływie kilku dni od zapłodnienia, jednak w większości przypadków ciąża zaczyna być odczuwalna dopiero po upływie miesiąca. Dlatego nie warto zbyt szybko podejrzewać ciąży na podstawie jednego czy dwóch objawów.
Najczęściej występujące pierwsze objawy ciąży
Spóźniający się okres pierwszym objawem ciąży
Brak miesiączki to oczywiście jeden z najbardziej prawdopodobnych objawów ciąży. Nie ma sensu wykonywać testu ciążowego, jeżeli nie minął jeszcze termin spodziewanej miesiączki. Należy jednak pamiętać, że nawet w ciąży mogą pojawiać się krwawienia, które można łatwo pomylić z menstruacją. Poza tym, spóźniający się okres może być wynikiem zaburzeń hormonalnych, anemii, nagłej zmiany wagi czy stresu.
Zmiany w wyglądzie piersi oraz ich większa wrażliwość jako pierwszy objaw ciąży
Zmiana rozmiaru piersi oraz ich bolesność to jeden z pierwszych i najczęściej występujących objawów świadczących o zapłodnieniu. We wczesnym stadium ciąży kobiece piersi powiększają się, żeby przygotować się do produkcji mleka. Wydają się cięższe i pełniejsze, stają się też o wiele bardziej czułe i bolą przy dotyku. Dodatkowo naczynia krwionośne w obrębie piersi są bardziej widoczne, a obwódki wokół brodawek ciemniejsze. Nie wszystkie kobiety będące w ciąży zauważają u siebie zwiększoną wrażliwość piersi, zwłaszcza, jeżeli do tej pory brały tabletki antykoncepcyjne. Poza tym, bolesność piersi nie musi wcale świadczyć o ciąży - jest to objaw, który pojawia się często w drugiej części cyklu, tuż przed pojawieniem się miesiączki.
Zmęczenie to często pierwszy objaw ciąży
Jesteś bardziej ospała i najchętniej cały dzień nie wychodziłabyś z łóżka? Uczucie dużego zmęczenia jest bardzo charakterystyczne dla wczesnego stadium ciąży. Stan błogosławiony powoduje, że kobieta ma ochotę na drzemki w ciągu dnia, chociaż np. wcześniej nigdy tego nie robiła. Przemęczenie i większa senność spowodowane są wzrostem poziomu progesteronu. Niekiedy jednak zmiany hormonalne wywołują takie objawy u kobiet w pierwszym tygodniu po owulacji. Jeżeli jednak poziom progesteronu nie spada i zmęczenie nie mija jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki, to może oznaczać ciążę.
Poranne nudności i wymioty to popularny pierwszy objaw ciąży
Choć mdłości i wymioty, które są charakterystyczne dla ciąży, pojawiają się zazwyczaj po 6 tygodniu od zapłodnienia, to u niektórych kobiet takie dolegliwości mogą wystąpić nawet przed spodziewaną miesiączką. Należy przy tym podkreślić, że poranne nudności to nazwa dość myląca. Co prawda kobieta w ciąży najczęściej wymiotuje rano, żołądek jest wtedy pusty i jest większe prawdopodobieństwo, że wrażliwość na niektóre zapachy spowoduje mdłości, jednak wymioty mogą pojawić także w ciągu całego dnia, a nawet w nocy. Może je wtedy wywołać np. nasilony stan zmęczenia. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się mdłości, unikaj pokarmów, które je wywołują, staraj się też zawsze mieć przy sobie coś do przegryzienia, np. sucharki, tak aby nie mdliło Cię z powodu pustego żołądka. Pamiętaj, że jeżeli wymioty są bardzo silne, powinnaś skonsultować się z lekarzem, inaczej możesz łatwo się odwodnić.
Poranne mdłości i wymioty występują mniej więcej u połowy ciężarnych kobiet, z tym, że w trzech na dziesięć przypadków pojawiają się same nudności, bez wymiotów. Do tej pory naukowcom nie udało się dokładnie ustalić przyczyny występowania tych dolegliwości. Przypuszcza się jednak, że poranne nudności i wymioty związane są z wahaniami hormonów, które pojawiają się po zagnieżdżeniu się zarodka. Dolegliwości nasilają się zwłaszcza wtedy, kiedy poziom hCG - hormonu ciążowego - jest najwyższy, czyli przez pierwsze trzy miesiące ciąży, a zwykle ustępują kiedy poziom hCG zaczyna spadać, czyli po rozpoczęciu się II trymestru ciąży. Niestety u niektórych kobiet poranne nudności i wymioty występują przez całą ciążę.
Zobacz również:
Wyostrzony węch i awersja do rzeczy, które wcześniej lubiłaś mogą być pierwszymi objawami ciąży
W czasie ciąży często zdarza się, że zmysł węchu znacznie się wyostrza, brzydną niektóre pokarmy, napoje lub używki. Nagle kobieta nie tylko nie można znieść zapachu wczorajszych śmieci, ale traci ochotę na herbatę i kawę, nie chce pić alkoholu, palić papierosów, a nawet używać perfum. Nie smakują jej już tłuste, smażone dania, a wędzona ryba wywołuje odruch wymiotny. Często towarzyszy temu metaliczny posmak w ustach. Lekarze nie są w stanie ustalić, dlaczego tak się dzieje. Podejrzewa się, że organizm kobiety w wyniku ewolucji wypracował naturalne mechanizmy obronne i podpowiada jej, czego nie powinna jeść i robić w czasie ciąży, żeby nie zaszkodzić swojemu dziecku.
Podwyższona temperatura ciała jako pierwszy objaw ciąży
Kobiety, które starają się o dziecko często prowadzą obserwację płodności i nanoszą zmiany podstawowej temperatury ciała na wykres. Normalnie podwyższona temperatura ciała utrzymuje się przez około 2 tygodnie - od owulacji do momentu pojawienia się miesiączki. Jednak jeżeli temperatura jest podwyższona dłużej, może to być objaw ciąży.
Zaparcia i wzdęcia jako pierwsze objawy ciąży
Przy zaparciach i wzdęciach często ciężko stwierdzić czy jest to objaw ciąży czy zbliżającego się okresu. W ciąży z powodu dodatkowej ilości progesteronu i estrogenów przemiana materii ulega spowolnieniu. Dodatkowo gęstnieje wyściółka macicy, która przygotowuje się na przyjęcie zarodka, przez co możesz wydawać się bardziej pełna. Zaparcia występują częściej także w wyniku przyjmowania suplementów prenatalnych, ze względu na zawarte w nich żelazo. Aby rozwiązać problem zaparć powinnaś włączyć się do diety dodatkowe ilości błonnika, a także przyjmować większe ilości płynów.
Wahania nastrojów częstym pierwszym objawem ciąży
W jednej chwili jesteś radosna, by zaraz zupełnie bez powodu wybuchnąć gniewem lub zalać się łzami? Huśtawka nastrojów spowodowana nagłymi zmianami hormonów we wczesnym okresie ciąży to normalny symptom. Możesz jednak uspokoić swojego partnera, ten objawy nie będzie Ci towarzyszył przez całą ciążę, najprawdopodobniej wahania nastrojów skończą się wraz z I trymestrem ciąży. Pamiętaj też, że zmiany nastrojów to objaw często występujący przez miesiączką, dlatego nie świadczy automatycznie o ciąży.
Rzadziej występujące pierwsze objawy ciąży
Plamienie i skurcze mogą być pierwszym objawem ciąży
Istnieje prawdopodobieństwo ciąży, jeżeli krwawienie jest mniej obfite i pojawia się wcześniej niż miesiączka. W ciąży często występuje plamienie implementacyjne, które wynika z zagnieżdżenia się zarodka - zapłodnione jajeczko przyczepia się do ściany macicy i powoduje niewielkie krwawienie. Skurcze w okolicy podbrzusza mogą wynikać z tego, że macica rozciąga się, aby się przygotować miejsce dla rozwijającego się płodu. Większość kobiet myśli wtedy, że skurcze związane są ze zbliżająca się miesiączką.
Jedzeniowe zachcianki i zmiana apetytu pierwszymi objawami ciąży
Nagle czujesz nieodpartą ochotę zjedzenia pączka czy grejpfruta, a twój apetyt jest dwa razy większy? To też może być jeden z pierwszych objawów ciąży, który wcale nie jest spowodowany tym, że w tak wczesnym okresie dziecko potrzebuje większej ilości składników odżywczych - po prostu tak działają szalejące hormony. Niektóre kobiety mają odwrotnie - zmniejsza się u nich łaknienie i nie mają ochoty nic jeść, czują wręcz wstręt do prawie każdego rodzaju jedzenia.
Parcie na pęcherz i częste oddawanie moczu pierwszym objawem ciąży
Organizm ciężarnej kobiety wytwarza dodatkowe płyny i nerki pracują ze zdwojoną siłą, w związku z czym uczucie silnego parcia na pęcherz moczowy oraz częste wizyty w toalecie stają się codziennością w czasie ciąży. Objawy tego typu pojawiają się zazwyczaj około 6 tygodnia ciąży. Oczywiście, w miarę rozwoju ciąży dziecko rośnie, w związku z czym macica staje się większa i uciska coraz bardziej na pęcherz i inne organy. Zwiększona potrzeba oddawania moczu w czasie ciąży to normalny objaw, jednak jeżeli towarzyszy mu ból i pieczenie to prawdopodobnie rozwinęła się infekcja i konieczna jest wizyta u lekarza. Zapalenie pęcherza moczowego powinno być leczone natychmiast, zwłaszcza w ciąży.
Zawroty głowy i omdlenia jako pierwszy objaw ciąży
Układ sercowo-naczyniowy ciężarnej kobiety pracuje na zwiększonych obrotach. W początkowym okresie ciąży serce bije szybciej i pompuje znacznie większe ilości krwi. Zawroty głowy i omdlenia mogą wystąpić jako wynik nagłych zmian w ciśnieniu krwi, w wyniku rozszerzania się naczyń krwionośnych czy z powodu niskiego poziomu cukru we krwi. Przy powtarzających się zawrotach głowy i omdleniach należy skonsultować to z lekarzem. Trzeba pamiętać aby jeść regularne posiłki i przyjmować wystarczającą ilość płynów. W ciąży nie należy też zbyt szybko wstawać z miejsca, gdyż powoduje to nagły spadek ciśnienia krwi i znacznie zwiększa prawdopodobieństwo omdlenia.
Niepewne pierwsze objawy ciąży
Bóle głowy jako pierwszy objaw ciąży
Nie każda kobieta ma bóle głowy w trakcie trwania ciąży, niemniej jednak w niektórych przypadkach jest to jeden z pierwszych objawów ciąży. Bóle głowy wynikają ze zmian w hormonach następujących zaraz po zapłodnieniu oraz zwiększenia objętości pompowanej do serca krwi. Oczywiście jest to powszechnie występująca dolegliwość, która może wynikać choćby z przemęczenia lub zmiany ciśnienia i ciężko od razu brać ją za objaw ciąży. Niektóre kobiety, które cierpią na migreny, w ciąży odczuwają silniejsze bóle głowy, a niektóre reagują wręcz odwrotnie - w ciąży napady migreny stają się u nich łagodniejsze.
Jeżeli istnieje nawet małe prawdopodobieństwo zapłodnienia to powinnaś zachować ostrożność i nie przyjmować leków przeciwbólowych, które mogą zaszkodzić dziecku - zwłaszcza takich, które zawierają ibuprofen. Jeżeli zachodzi konieczność użycia w ciąży środka przeciwbólowego - możesz sporadycznie sięgnąć po znacznie bezpieczniejszy paracetamol.
Bóle pleców jako pierwszy objaw ciąży
Skurcze w podbrzuszu związane z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy, zaparcia oraz wzdęcia spowodować mogą, że ból zaczyna promieniować do pleców. Ból w dolnym odcinku pleców na samym początku może jednak być mylący, gdyż u niektórych kobiet jest oznaką zbliżającej się miesiączki. Ból krzyża może wynikać także z tego, że kobieta nie śpi we właściwy sposób.
Zazwyczaj ból pleców utrzymuje się w ciągu całej ciąży - na tą dolegliwość narzeka dwie trzecie kobiet, gdyż z czasem powiększający się brzuch przesuwa do przodu środek ciężkości ciała i kobieta musi bardziej wyginać się do tyłu aby utrzymać prostą sylwetkę.
Zadyszka jako pierwszy objaw ciąży
Miewasz kłopoty ze złapaniem oddechu częściej niż kiedyś? Po wejściu na czwarte piętro masz zadyszkę? Jeżeli wcześniej nie miałaś takich problemów, to może być oznaczać ciążę. Rozwijający się płód potrzebuje tlenu, więc twój oddech automatycznie się skraca. Objaw ten może ci towarzyszyć całą ciążę, zwłaszcza gdy rosnące dziecko zacznie naciskać na płuca i przeponę.