Pierwszy trymestr ciąży
Pierwszy trymestr ciąży jest okresem pomiędzy pierwszym, a trzynastym tygodniem stanu błogosławionego. Czas ten jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka, ponieważ właśnie wtedy kształtują się układy i narządy wewnętrzne maluszka. Przyszła mama z kolei w właśnie w tym czasie najdotkliwiej odczuwa dolegliwości związane z ciążą.
Niebezpieczeństwo nieświadomości ciąży
W pierwszych 13 tygodniach ciąży dochodzi do zapłodnienia, implantacji i rozwoju zarodka. Często przyszła mama nie jest świadoma tego, że rozwija się w niej nowe życie. Zwykle dowiaduje się o tym w momencie, w którym odkrywa, że menstruacja nie pojawiła się w oczekiwanym czasie. Zwykle weryfikacją przyczyny staje się test ciążowy, który okazuje się posłańcem dobrej nowiny. Często dzieje się to dopiero w 4 tygodniu od zapłodnienia. Niestety do tego czasu tryb życia młodej kobiety mógł nie sprzyjać prawidłowemu rozwojowi dziecka.
Pierwszy trymestr – najważniejszy
Po serii wstępnych podziałów komórkowych, następuje implantacja, a już ok. 21 dnia po zapłodnieniu zaczyna bić serce. Z kolei pod koniec dziesiątego tygodnia ciąży wszystkie narządy są już uformowane. Pierwszy powstaje układ nerwowy i dzieje się to już w 6 tygodniu ciąży. Tworzy się cewka nerwowa, z której później utworzy się rdzeń kręgowy i nerwy obwodowe. Kilka dni później zaczyna rozwijać się mózg, a także zaczątki oczu. W późniejszym czasie (ok. 7 tygodnia) rozwijają się mięśnie, a także kręgosłup. W tym samym czasie zaczynają się również kształtować kończyny górne (najpierw) i dolne (później). Najważniejszym momentem jest początek kształtowania się serca i naczyń krwionośnych, który mieści się w tygodniu 7. W tygodniu następnym bicie serca jest już tak wyraźne, że można go obserwować podczas badań USG. W tym czasie zaczynają kształtować się narządy słuchu. W tygodniu 9 natomiast powstają narządy wzroku, a pozostałe układy rozwijają się i wzmacniają. Taki proces trwa aż do momentu rozwiązania.
Zobacz również:
Nieprzyjemne objawy w pierwszym trymestrze
Pierwszy trymestr ciąży jest szczególnie uciążliwy dla przyszłych mam. Pojawiająca się wówczas burza hormonalna, a zwłaszcza wysoki poziom gonadotropiny kosmówkowej jest uznawany za głównego winowajcę odpowiedzialnego za złe samopoczucie, senność, nudności i wymioty. Dolegliwości te nie pozwalają młodej kobiecie na przeżywanie radości w związku z rozwijającym się w niej życiem. Pojawia się awersja do różnego rodzaju pokarmów, zapachów, które w efekcie prowadzą do nudności i wymiotów. Szczególne ich nasilenie obserwowane jest 2 razy w ciągu dnia, najczęściej rano i wieczorem i utrzymują się zwykle do 12 tygodnia ciąży. Częstą przypadłością przyszłych mam jest krępujące nietrzymanie moczu. Powodem takiego stanu rzeczy jest zwiększony przepływ krwi przez nerki oraz uciski powiększającej się, ciężarnej macicy na znajdujący się w sąsiedztwie pęcherz moczowy.
Decydujące tygodnie
Pierwszy trymestr ciąży jest czasem decydującym o losach małej istoty. Wtedy okazuje się, czy płód jest na tyle silny żeby przetrwać. Wtedy także ma miejsce najwięcej poronień. Ich przyczyna leży głównie w podłożu genetycznym.
Dieta przyszłej mamy
Pierwszy trymestr ciąży, ze względu na decydujące znaczenie dla rozwoju dziecka, powinien równoważyć się ze zmianami w trybie życia i jadłospisie przyszłej mamy. Dietetycy wskazują na kluczowe znaczenie produktów będących źródłem kwasu foliowego. Bierze on udział w prawidłowym rozwoju np. układu nerwowego płodu. Znajduje się głównie w szpinaku, sałacie, brokułach, a także pomidorach. Ważne jest również uzupełnianie niedoborów żelaza, związanych ze zwiększaniem objętości krwi matki. Głównym źródłem tego pierwiastka jest soja, jajka, płatki owsiane, czy też fasola. Warto także wzmacniać odporność poprzez dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki witaminy C. Do produktów bogatych w tę witaminę należą m.in. cytryna, truskawki, pomidory lub papryka.
Pierwsze 13 tygodni ciąży to czas, pozwalający na oswojenie młodej mamy ze zmianami zachodzącymi w jej ciele, związanymi z rozwijającym się w niej nowym życiem. Okres ten jest przepełniony radością, ale także i wieloma niedogodnościami dotyczącymi ciąży. Nade wszystko jest jednak czasem decydującym o życiu i zdrowiu dziecka. Dlatego też ważne jest, by poczęcie było wydarzeniem skrupulatnie zaplanowanym i wyczekiwanym. Tylko w ten sposób można zagwarantować dziecku bezpieczne warunki do rozwoju i uniknąć powikłań związanych z nieprawidłowym trybem życia przyszłej mamy.
Autor: Marlena Podsiedlik