Dni niepłodne
Obliczanie dni niepłodnych jest ściśle uzależnione od określenia owulacji. Te dni są punktem wyjścia dla ich obliczenia. W większości czasu trwania cyklu menstruacyjnego kobieta jest niepłodna. Wiedza, w którym okresie one mają miejsce jest przydatna do celu naturalnej antykoncepcji. Cykl menstruacyjny powtarza się regularnie przez 28 dni. Czasami jednak u kobiet może być on krótszy lub dłuższy, w zależności od funkcjonowania organizmu.
W drugiej fazie po krwawieniu nadchodzą procesy, które zajmują się dojrzewaniem komórki jajowej. Za ich działanie odpowiedzialne są hormony FSH i LH, które są wydzielane przez przysadkę mózgową. Kiedy cały proces dojrzewania komórki jajowej dobiega końca (trwa on ok. 14 dni) hormon LH stymuluje uwalnianie komórki. Następuje tak zwany proces owulacyjny, czyli jajeczkowanie.
Miesiączka
Do czasu jajeczkowania w fazie względnej niepłodności możesz zauważyć, że twój śluz zaraz po krwawieniu nie będzie występował aż do 6 dni. Potem powinna pojawić się bardziej kleista wydzielina o barwie żółtej lub białej. W czasie owulacji, co może być sygnałem dla Ciebie, aby przestać współżyć jest śluz o bardziej przeźroczystej konsystencji. Pojawia się on w dużej ilości i przypomina wyglądem białko kurze. Jest też bardziej rozciągliwy.Zobacz również:
Owulacja
Zjawisko jajeczkowania (dni płodne) występuje zazwyczaj w środkowej fazie cyklu. W tym czasie dojrzały pęcherzyk pęka uwalniając komórę jajową, która czeka na zapłodnienie. Moment pęknięcia pęcherzyka może być wyczuwalny przez kobietę. Jest to tzw. ból owulacyjny. Gdy nie dochodzi do zapłodnienia ciałko żółte zanika.Faza niepłodności
Od momentu obumarcia komórki jajowej, aż do kolejnej miesiączki następuje faza niepłodności. W Tym czasie następuje zaburzenie ukrwienia śluzówki macicy oraz jej złuszczanie. Pozostałości po tym procesie zostaną wydalone z kolejną miesiączką. W fazie niepłodności ilość twojego śluzu zacznie się zmniejszać. U niektórych kobiet występuje okres suchości, aż do krwawienia miesięcznego. Inne maja natomiast uczucie wilgotności.Obserwując swoje ciało przez cały cykl miesięczny jesteś wstanie sama ocenić, w którym momencie masz dni niepłodne. Może ci w tym pomóc, również termometr. Badając co rano ciepłotę ciała zauważysz pewną zależność. Przed owulacją zanim nastąpi jajeczkowanie zauważysz niższą temperaturę ciała, niż po owulacji, kiedy powinna się ona zwiększyć o ok. 0,2 do 0,5 ° C. Jeżeli będziesz gromadzić informację systematycznie na temat śluzu szyjkowego, temperatury ciała zauważysz subtelne zmiany, a przez to lepiej ci będzie wyznaczyć dni niepłodne.