Szukaj

Okres pokwitania u dziewczyny, czyli dojrzewanie do płodności

Pokwitanie jest to moment dojrzewania, w którym dziewczynka staje się kobietą. Na ten proces składają się różne czynniki, które do końca nie są poznane. Od dzieciństwa stężenie hormonów, które uwalniane są przez przysadkę mózgową i jajniki jest minimalne, dopiero w okresie dojrzewania podlegają one uaktywnieniu. W takim momencie jajniki zaczynają wytwarzać hormony, które odpowiedzialne są za rozwój narządów rodnych dziewczyny.

Podziel się
Kobiety
W momencie pokwitania u dziewczynki można zauważyć rozwój sutków, owłosienia w okolicy łonowej oraz pachowej, poza tym zaczyna się w pełni kształtować srom, pochwa, trzon macicy oraz jej błona śluzowa. Wszytskie te zmiany oczywiście następują w odpowiedniej kolejności.

Pierwsze krwawienie

Pierwsza miesiączka zazwyczaj pojawia się w wieku od 11 do 14 lat, wszystko zależy od uwarunkowań genetycznych kobiety. Badania pokazały, również, że klimat oraz odżywianie mają znaczny wpływ na wystąpienie pokwitania. Dziewczyna w tym czasie zaczyna nabierać kobiecych kształtów, a jej piersi się powiększać. W tym okresie następuje, także najszybsze tempo wzrostu ciała. Przez pierwsze miesiące okres jest bezowulacyjny, dlatego występuje on nieregularnie. Dopiero z czasem następuje jego regulacja.

Jakie mogą wystąpić zaburzenia w okresie pokwitania?

Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi, ze strony rodziców oraz samej dziewczyny czy rozwój następuje prawidłowo. Często mogą występować zaburzenia związane z zbyt wczesnym dojrzewaniem płciowym (przed 9 rokiem życia) lub wręcz przeciwnie zbyt późnym (po 14 roku życia).

Do najczęstszych dolegliwości jakie mogą zauważyć rozwijające się kobiety należą:

  •     Nieregularność cyklów miesiączkowych. Długość trwania cyklu jest bardzo rozbieżna.
  •     Zbyt długie krwawienie. Prawidłowe powinno obejmować od 3 do 5 dni.
  •     Zbyt obfite krwawienie. Norma wynosi od 20 do 100 ml.
  •     Zbyt skąpe i krótkotrwałe krwawienia,
Zaburzenia miesiączkowania mogą wywoływać wiele zaburzeń ustrojowych. Istnieją przypadki powstawania tzw. krwawień młodocianych. Pojawiają się one niecyklicznie, jednak mają postać bardzo obfitych miesiączek, których długość przekracza 10 dni. Wystąpienie tego typu zaburzenia może pogorszyć stan zdrowia dziewczyny a czasem nawet zagrozić jej życiu.

Dlatego ważne jest wcześniejsze uchwycenie problemu przez bliskich. Warto podkreślić, że nie jest to zbyt komfortowy temat do rozmów dla młodej dziewczyny. Jednak odpowiednia więź panująca w rodzinie może mieć wpływ na późniejsze życie tej dojrzewającej kobiety.