Okres pokwitania u dziewczyny, czyli dojrzewanie do płodności
Pokwitanie jest to moment dojrzewania, w którym dziewczynka staje się kobietą. Na ten proces składają się różne czynniki, które do końca nie są poznane. Od dzieciństwa stężenie hormonów, które uwalniane są przez przysadkę mózgową i jajniki jest minimalne, dopiero w okresie dojrzewania podlegają one uaktywnieniu. W takim momencie jajniki zaczynają wytwarzać hormony, które odpowiedzialne są za rozwój narządów rodnych dziewczyny.
Pierwsze krwawienie
Pierwsza miesiączka zazwyczaj pojawia się w wieku od 11 do 14 lat, wszystko zależy od uwarunkowań genetycznych kobiety. Badania pokazały, również, że klimat oraz odżywianie mają znaczny wpływ na wystąpienie pokwitania. Dziewczyna w tym czasie zaczyna nabierać kobiecych kształtów, a jej piersi się powiększać. W tym okresie następuje, także najszybsze tempo wzrostu ciała. Przez pierwsze miesiące okres jest bezowulacyjny, dlatego występuje on nieregularnie. Dopiero z czasem następuje jego regulacja.Zobacz również:
Jakie mogą wystąpić zaburzenia w okresie pokwitania?
Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi, ze strony rodziców oraz samej dziewczyny czy rozwój następuje prawidłowo. Często mogą występować zaburzenia związane z zbyt wczesnym dojrzewaniem płciowym (przed 9 rokiem życia) lub wręcz przeciwnie zbyt późnym (po 14 roku życia).Do najczęstszych dolegliwości jakie mogą zauważyć rozwijające się kobiety należą:
- Nieregularność cyklów miesiączkowych. Długość trwania cyklu jest bardzo rozbieżna.
- Zbyt długie krwawienie. Prawidłowe powinno obejmować od 3 do 5 dni.
- Zbyt obfite krwawienie. Norma wynosi od 20 do 100 ml.
- Zbyt skąpe i krótkotrwałe krwawienia,
Dlatego ważne jest wcześniejsze uchwycenie problemu przez bliskich. Warto podkreślić, że nie jest to zbyt komfortowy temat do rozmów dla młodej dziewczyny. Jednak odpowiednia więź panująca w rodzinie może mieć wpływ na późniejsze życie tej dojrzewającej kobiety.