Szukaj

Poranne wymioty i nudności w czasie ciąży

Poranne nudności i wymioty to zmora większości kobiet będących w ciąży. Ponad 50% z nich cierpi na te nieprzyjemne dolegliwości między 2 a 8 tygodniem ciąży. A czasem zdarza się, że nudności nękają ciężarna do 4 miesiąca. Za nudności w początkowych miesiącach ciąży odpowiedzialne są hormony. Burza hormonów jaka zachodzi w Twoim organizmie oraz gonadotropina kosmówkowa są źródłem tej uporczywej dolegliwości.

Podziel się
Kobieta z alergią
Ponadto refluks żołądka, rozluźnienie tkanki mięśniowej okładu pokarmowego który osłabia trawienie, wszystko to ma wpływ na wymioty w czasie ciąży.

Sporo kobiet martwi się tym, że poprzez częste wymioty nie zapewnią one odpowiednich składników odżywczych dziecku. Są to jednak zmartwienia na wyrost, Twoje maleństwo w okresie, kiedy wymioty są najsilniejsze ma wielkość ziarenka grochu, a tym samym jego potrzeby żywieniowe są bardzo małe. Czasem kobiety na skutek uporczywych wymiotnych dolegliwości chudną ale nie powinno Cie to martwić, gdyż w późniejszym okresie ciąży na pewno nadrobisz te zaległości. Chyba, że utrata wagi nastąpiła gwałtownie to może grozić odwodnieniu, w takim przypadku skonsultuj się jak najszybciej z lekarzem.

Każda kobieta poranne nudności odbiera inaczej. Jedne mają tylko chwilowe mdłości, inne maja je przez cały dzień ale nigdy nie wymiotują. A jeszcze inne wymiotują często. Odpowiedzialne za zróżnicowanie natężenia dolegliwości są różne czynniki należą do nich: hormony, stres, zmęczenie, pierwsza ciąża. W przypadku tego ostatniego czynnika bardzo charakterystyczne jest, że poranne mdłości są bardziej dokuczliwe. Organizm kobiety po raz pierwszy styka się z tak dużymi zmianami hormonalnymi, a poza tym pierwsza ciąża budzi największe emocje co niewątpliwie nie pozostaje bez wpływu.

Jak łagodzić objawy wymiotów i nudności w czasie ciąży?

  • Jedz z umiarem. Przed udaniem się na nocny spoczynek staraj się nie obciążać żołądka lub jeść rzeczy lekko strawne.
  • Jedz to co możesz. Wyeliminuj ze swojej diety pokarmy, jakie sprawiają Ci kłopoty żołądkowe. Nie wmuszaj w siebie potraw na które nie masz apetytu lub które wywołują u Ciebie nudności, chociaż wydają się bogate w witaminy i składniki odżywcze.
  • Zmieniaj menu. Coś co na początku było dobre dla Twojego żołądka teraz może wywoływać odruch wymiotny. Dlatego, jeżeli czujesz mdłości na widok, jakiegoś pokarmu zmień go na inny.
  • Pij dużo płynów. Powinnaś pić co najmniej 3 litry dziennie. Na skutek utarty pokarmów stałych przez wymioty jesteś bardziej narażona na odwodnienie.
  • Dużo odpoczywaj, śpij i zadbaj o własny relaks.
  • Imbir. To stary sprawdzony sposób na zniwelowanie porannych wymiotów. Doprawiaj nim herbatę, jedz ciasteczka imbirowe oraz pij napoje z prawdziwego imbiru.
  • Dbaj o jamę ustną. Myj zęby lub płukaj je odpowiednim preparatem po każdym ataku wymiotów. Poza tym, że utrzymujesz w ten sposób świeży oddech to zapobiegasz uszkodzeniu zębów.
Istnieją oczywiście leki łagodzące wymioty ale przepisuje się je tylko w ciężkich przypadkach. Działanie tych leków powoduje senność. Nie zażywaj żadnych leków nawet tych ziolowych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.