Szukaj

Poranne wymioty w ciąży

Bardzo często podczas ciąży kobieta musi się zmagać z porannymi wymiotami lub ciągłym odczuciem nudności. Jest to jedna z dolegliwości, która świadczy o tym, że kobieta spodziewa się dziecka. Dobra wiadomość jest taka, że objawy te mijają zazwyczaj po zakończeniu pierwszych trzech miesięcy ciąży. Istnieje też grupa kobiet, która nigdy nie doświadczyła tych uciążliwych objawów ciążowych.

Podziel się
Kobieta z alergią

Co jest przyczyną porannych wymiotów?

Dokładnie nie jest zbadane co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Najprawdopodobniej odpowiedzialne są za to hormony ciążowe oraz wyostrzony zmysł węchu jaki kobieta nabywa w czasie ciąży. Hormony, a szczególnie gonadotropina kosmówkowa, dzięki której możliwe jest wykrycie ciąży na teście ciążowym ma najwyższe stężenie w pierwszych miesiącach potem znacznie się ono obniża. Dlatego istnieje powiązanie porannych wymiotów z tym zjawiskiem.

Co  pomaga złagodzić objawy wymiotów?

Kobieta w ciąży może w początkowych miesiącach być bardziej wyczulona na niektóre potrawy czy zapachy. Dla złagodzenia uczucia nudności warto unikać tych rzeczy, które będą je wzmagały. Bardzo dobre w zwalczaniu tej dolegliwości są małe przekąski jak herbatniki, sucharki czy grzanki. Pozwolą one na zahamowanie nudności, a przede wszystkim żołądek przyszłej mamy nie będzie pusty. Zastosowanie takiej formy przekąsek jest bardzo dobre zaraz po przebudzeniu zanim się wstanie z łóżka.

Poranne wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia, dlatego ważną zasadą jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Przyszła mama nie powinna jeść dużych i sytych posiłków, lepiej skoncentrować się na małym a częstym spożywaniu jedzenia. Dobra rzeczą jest unikanie wszelkich tłustych oraz smażonych pokarmów.

Dobrą metodą będzie także wychodzenie na świeże powietrze. Częste spacery mogą być ukojeniem w tym trudnym okresie. Niektóre kobiety stosują akupresurę w celach leczniczych lub piją ekstrakty z korzenia imbiru, mięty oraz mieszka lekarskiego.

Przyczyną porannych wymiotów może być również stres związany z nową sytuacją. Kobieta ciężarna w swoim stanie powinna jak najwięcej wypoczywać i unikać sytuacji stresowych, gdyż mogą one nasilić tą dolegliwość.

Przyszła mama nie powinna się jednak martwić tą dolegliwością, gdyż nie szkodzi ona dziecku. Wręcz przeciwnie uważa się ją za podstawowy objaw ciąży. W przypadku kiedy wymioty będą utrzymywały się przez bardzo długi czas i będą powodowały drastyczną utratę wagi warto poinformować o tym lekarza prowadzącego, gdyż może to być objaw schorzenia jakim są „wymioty niepowściągliwe ciężarnych”. Kobieta nie powinna także przyjmować leków, które zwalczają wymioty bez ówczesnej konsultacji z ginekologiem.