Cięcie cesarskie przyczyny
Ciecie cesarskie jest jednym z rodzajów porodu, za pomocą którego przychodzi tak długo oczekiwane maleństwo na świat. W odróżnienie od porodu siłami natury kobieta jest ma mniejszy wkład w narodzinach dziecka. Zamiast przeć i z wysiłkiem odbyć tę ostatnią drogę kończąca okres ciążowy pozwala innym osoba na wykonanie tego trudnego zadania. Jednak taki poród ma swoje plusy i minusy.
Rodzaje cięcia cesarskiego
Rodzaj cięcia cesarskiego uzależniony jest od czasu w jakim została podjęta decyzja o jego przeprowadzeniu. Może być ono planowane jeszcze w czasie trwania ciąży ze względu na przeciwności wynikające z przeprowadzenia porodu pochwowego. Może istnieć wiele przyczyn, które zmuszają kobietę do takiego porodu m.in.:- złe ułożenie dziecka w macicy mamy,
- zbyt duże rozmiary dziecka, co utrudnia mu przejście przez kanał rodny kobiety,
- poprzednio przeprowadzone cięcie cesarskie,
- zbyt mała miednica mamy,
- choroby wirusowe np. opryszczka dróg rodnych,
- choroby matki np. zbyt wysokie ciśnienie tętnicze, choroby serca, miażdżyca, cukrzyca ciążowa,
- spodziewanie się wieloraczków,
- stan przedrzucawkowy matki,
- łożysko przodujące.
Zobacz również:
- poród się przeciąga,
- problemy dziecka z oddychaniem,
- wypadniecie pępowiny,
- oderwanie łożyska,
- szybkie spadające tętno dziecka, świadczące o zamartwicy.
Jak wygląda cesarka?
Cesarskie cięcie jak już wcześniej było napisane jest normalnym zabiegiem chirurgicznym. Jeżeli ten zabieg był wcześniej planowany zostaniesz gruntownie do niego przygotowana. Lekarz i anestezjolog wytłumaczą ci jak będzie eon przebiegał oraz wybiorą odpowiednie dla ciebie znieczulenie. Przed wcześniej wykonanym cesarskim cięciem zostaną ci zgolone włosy łonowe na wysokości planowanego nacięcia. Dla łatwiejszego wydobycia dziecka zostanie ci założony cewnik po to, aby pęcherz moczowy był wypróżniony.Po zastosowaniu znieczulenia miejscowego lub ogólnego lekarz dokona nacięcia. Od tego momentu upłynie 10 minut jak zobaczysz swoje dziecko. Oczywiście jeżeli twój stan i malca będzie stabilny. Przez kolejne 20 do 30 minut lekarz dokona zszycia wcześniej zrobionych nacięć w brzuchu i macicy. Przez znieczulenie nie będziesz nic czuła jedynie możesz mieć wrażenie jakby cię coś ciągłą wewnątrz ciała.
Jakie wybrać znieczulenie?
Obecnie najczęstszym wybieranym znieczuleniem jest rdzeniowe lub zewnatrzoponowe. Takie znieczulenie miejscowe pozwala w części uczestniczyć matce w porodzie oraz zobaczyć swoje dziecko zaraz po wykonaniu zabiegu. Jeżeli jednak istnieje możliwość wystąpienia komplikacji lub poród przez cesarskie cięcie jest podejmowany w sposób nagły wtedy lekarze zalecają znieczulenie ogólne.Po cesarskim cięciu okres rekonwalescencji jest znacznie dłuższy niż po porodzie siłami natury. Możesz przez długi czas odczuwać ból oraz niemożność wykonywania prostych czynności jak podnoszenie czy przytulanie dziecka. Pielęgniarka poinformuje cie jak radzić sobie z bólem oraz jak ćwiczyć mięśnie miednicy. Również gojenie się rany może przebiegać różnie. Czasami po takim zabiegu mogą wystąpić komplikację, dlatego ważne jest zasięgnięcie wszelkich informacji na ten temat jeszcze przed wykonaniem zabiegu.