Szukaj

Kiedy poród się spóźnia, co wtedy?

Mija już dziewiąty miesiąc, a ty czekasz z upragnieniem żeby zobaczyć swoje dziecko, które nie chce się pojawić. Czujesz się przygnębiona i zmęczona całym tym wyczekiwaniem na objawy terminu porodu. Prawda jest taka, że nie zawsze ustalony termin jest tym właściwym. Nieraz poród może odbyć się do dwóch tygodni po ustalonej dacie rodzenia.

Podziel się
Brzuch ciężarnej Fot. Natalia Groń
Kiedy oczekujesz na ten sądny dzień staraj się nie myśleć o nim za dużo. Spróbuj się skupić na czymś innym. Powoli przygotuj sobie wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, które zabierzesz ze sobą do szpitala. Jeżeli jesteś już po terminie pewnie będziesz cały czas pod stałą opieką lekarską. Jest to bardzo ważne, gdyż zbyt długie oczekiwanie może wywołać komplikację.

Co się dzieje w organizmie po dziewięciu miesiącach?

  • Przede wszystkim łożysko, które jest podstawowym nośnikiem składników odżywczych dla twojego dziecka zaczyna się starzeć. Może to spowodować niebezpieczeństwo dla twojego maluszka, które będzie niedostatecznie odżywione oraz niedotlenione.
  • Dziecko może się urodzić w tzw. „zielonych wodach”. Prawidłowy płyn owodniowy ma zabarwienie jasne, zaś w czasie porodu staje się mętno – biały. Zbyt długi okres zwlekania z porodem może spowodować niedotlenienie płodu, który wydali smółkę. Zanieczyszcza to wody płodowe, stad ich kolor.

Wzniecanie porodu

W przypadku kiedy jest po terminie porodu, a ty dalej nie masz oznak zbliżającego się rozwiązania, czyli odejścia wód płodowych, odejścia czopa śluzowego, regularnych skurczy, biegunki, położna może zastosować wzniecenie porodu.

Istnieje kilka metod, które pozwolą na to, by twoje dziecko przyszło na świat, jeżeli jest oczywiście gotowe. Możesz je zastosować sama:
  • Stymulacja sutków. Dzięki temu wydalany jest hormon oksytocyna, który wywołuje skurcze macicy.
  • Seks oraz orgazm. Przedostanie się nasienia do szyjki macicy powoduje jej nawilżenie i pobudzenie. Podniecenie oraz uzyskanie orgazmu, również powoduje wydzielanie oksytocyny, która porozprowadza do powstania skurczów.
  • Spacery. Może nie jest to teraz najwygodniejsza metoda, gdyż pewnie jesteś zmęczona. Jednak dużo ruchu, może doprowadzić do dogodnego ustawienia się dziecka w macicy, które będzie ją stymulowało poprzez wywierany nacisk.
Oprócz tych prostych metod istnieje jeszcze indukcja porodowa. Jest ona zalecana od 7 do 14 dni po porodzie. W tym właśnie czasie zaczyna się pogarszać stan łożyska, co może zagrozić życiu dziecku. Takie wzniecanie porodu odbywa się oczywiście w szpitalu pod okiem lekarza.

Sposobami na przyspieszenie porodu jest:

  • zastosowanie kroplówki z oksytocyną, aby wywołać skurcze porodowe,
  • stymulacja szyjki macicy poprzez ręczne rozciąganie jej i pocieranie,
  • mechaniczne przebicie wód płodowych.
Indukcja porodowa może być nieprzyjemna, dla przyszłej mamy i wywołać dyskomfort. Jednak wszystko robione jest dla dobra jej oraz dziecka. W większości przypadków po tego typu sposobach poród rozpoczyna się po 24 godzinach.