Szukaj

Poród a problemy z układem krążenia

Poród jest dużym wysiłkiem dla kobiety ciężarnej. Po dziewięciu miesiącach noszenia pod sercem dziecka przychodzi czas, aby wydać je na świat. Nie jest to jednak łatwe, szczególnie w przypadku kiedy kobieta ma problemy z układem krążenia. W czasie porodu podczas gwałtownego wysiłku dochodzi do zwiększenia pojemności serca. Może to być bardzo niebezpieczne dla ciężarnej, dlatego ważna jest odpowiednia opieka lekarska w tym czasie.

Podziel się
Matka z dzieckiem
Poród jak już wyżej było nadmienione, ze względu na wysiłek fizyczny związany z czynnością skurczową macicy oraz parciem, bólem i strachem, który jemu towarzyszy stanowi poważne obciążenie dla kobiety.

Układ krwionośny przy zmianach dystrybucji krwi w czasie rodzenia łożyska jest także zagrożony. U kobiet, których rozpoczyna się akcja porodowa powinno się zastosować znieczulenie zewnątrzoponowe, które polega na wprowadzeniu pomiędzy dwa kręgi lędźwiowe igły oraz umieszczeniu cewnika, przez który podawane jest znieczulenie. Dzięki temu kobieta aktywnie może uczestniczyć w porodzie.

U wszystkich pacjentek z chorobami układu krążenia powinno się ściśle monitorować:

  • ciśnienie tętnicze,
  • tętno, 
  • równowagę pływową,
Jest to bardzo ważne, gdyż pozwoli na uniknięcie możliwości wystąpienia komplikacji porodowych. Kobiety, które są zakwalifikowane do grupy III i IV Nowojorskiego Towarzystwa Kardiochirurgicznego dodatkowo są pod obserwacją ośrodkowego ciśnienia żylnego. Zazwyczaj w przypadku tego typu wad serca lekarze wcześniej odradzają zajścia w ciąże. Jednak kiedy kobieta doszła już do momentu porodu jest wielkim osiągnięciem, dlatego powinna być poddana jeszcze lepszej opiece, by móc urodzić zdrowe dziecko.

Często u kobiet z schorzeniami układu krążenia przyspiesza się drugi okres porodu poprzez użycie zabiegu kleszczowego lub próżniociągu położniczego, aby dziecko mogło szybciej pojawić się na świecie. Wszystko dlatego, że ten moment porodu jest niezwykle wielkim obciążeniem dla ciężarnej, dlatego lekarze robią wszystko, żeby odciążyć przyszłą mamę.

W przypadku kiedy stan kobiety lub dziecka jest zagrożony lekarz może zdecydować się na wykonanie cięcia cesarskiego. Taki typ porodu powinien być wykonany tylko ze wskazań położniczych.

Pomimo tego, że istnieje wiele przeciwwskazań zajścia w ciąże podczas poważnych chorób kardiologicznych to nie oznacza, że ciąża nie osiągnie szczęśliwego końca. Ważne jednak jest współpraca z ginekologiem i stosowanie się do wszystkich jego zaleceń, gdyż od tego zależy twoje życie oraz nienarodzonego dziecka.