Poród narzędziowy
Poród narzędziowy jest to specyficzny rodzaj wydania dziecka na świat. Odbywa się on siłami natury jednak przy odpowiedniej pomocy lekarzy. Zazwyczaj użycie narzędzi (kleszczy lub próżniociągu) przy porodzie odbywa się w drugiej fazie porodu. Do przeprowadzenia tego typu porodu muszą istnieć odpowiednie wskazania.
- zbyt wolne wydostawanie się dziecka na świat,
- słabnące tętno dziecka podczas akcji porodowej,
- wystąpienie objawów zamartwicy,
- zbyt duże dziecko,
- nagłe odwrócenie się dziecka w kanale rodnym,
Wybór narzędzi - próżniociąg czy kleszcze?
Lekarze w celu wyboru odpowiedniego narzędzia, które będzie użyte w czasie porodu wykonują badanie wewnętrzne. Jest to potrzebne do określenia położenia dziecka w kanale rodnym matki. Czasami w czasie akcji porodowej może dojść do tego, że dziecko nie urodzi się nawet za pomocą narzędzi. W takim wypadku lekarz szybko zastosuje cesarskie cięcie.Poród przy użyciu próżniociągu
Próżniociąg jest narzędziem, który działa na zasadzie zasysania. Posiada on metalową lub plastikową przyssawkę, dzięki której jest możliwe przeciągnięcie dziecka przez kanał rodny matki. Taka przyssawka przymocowana jest do główki dziecka oraz oddzielnego urządzenia lub przyrządu ręcznego. Podczas parcia przyszłej mamy lekarz powoli próbuje wydostać dziecko na świat. Bardzo ważne jest, aby w czasie całej akcji kobieta współdziała z lekarzem i słuchała jego poleceń.Zobacz również:
Poród przy użyciu kleszczy
Kleszcze są metalowym narzędziem, które są ze sobą połączone jak nożyce. Stosowane są bardzo rzadko w położnictwie i przez doświadczonych lekarzy. Muszą istnieć poważne powikłania u dziecka lub matki, aby użyć tego narzędzia. Poród taki polega na objęciu główki dziecka przez to narzędzie oraz wydostanie dziecka z kanału rodnego. Często mała zmiana ułożenia dziecka zmusza do użycia kleszczy. Jak w przypadku próżniociągu ważna jest współpraca przyszłej mamy z położnikiem.Wpływ porodu narzędziowego na dziecko
Poród narzędziowy zazwyczaj wykonuje się, kiedy istnieją ku temu wskazania. Dlatego na sali operacyjnej powinien być dodatkowa pediatra oraz resuscytator. Poród w ten sposób może wywołać urazy, na głowie dziecka. Przy użyciu próżniociągu często u dziecka powstaje guz z tyłu głowy. Natomiast zastosowanie kleszczy może pozostawić zaczerwienienie po obu stronach głowy malucha. Zazwyczaj takie urazy nie są groźne i znikają do tygodnia czasu po porodzie.Dziecko przez poród narzędziowy jest bardziej narażone na występowanie żółtaczki, co może przedłużyć jego pobyt w szpitalu. Będzie ono także bardziej drażliwe, dlatego trzeba mu zapewnić spokój. W tym wypadku najlepiej odwiedziny ze strony rodziny odłożyć na późniejszy czas.