Szukaj

Poród po terminie – ciąża przenoszona

Datę porodu liczy się jedynie szacunkowo. Prawidłowo donoszona ciąża to taka, która kończy się między 38 a 42 tygodniem. Jednak tylko co piąta kobieta rodzi w wyznaczonym terminie, w efekcie czego aż 2/3 dzieci się spóźnia.

Podziel się
Położna w szpitalu Medicover

Ciążę, która trwa dłużej niż wyznaczone 42 tygodnie nazywa się ciążą przenoszoną. Niestety często wiąże się ona z ryzykiem wystąpienia komplikacji. Ponieważ łożysko po tym okresie pracuje już słabiej i wolniej  przyszła mama powinna być w tym okresie pod stałą opieką lekarską.

Zalecenia

Położnicy uważają za konieczność regularną kontrolę (nawet 3 razy dziennie) ruchów dziecka. Najlepiej dokonywać tego po zjedzeniu posiłku. Należy położyć się i przez około pół godziny obserwować (choćby najmniejsze) ruchy dziecka. Prawidłowa liczba to 10 poruszeń. Raz na 3 dni wymagana jest także konsultacja w przychodni przyszpitalnej z badaniem – KTG – kardiotokograficznym podczas którego lekarz oceni czynności serca płodu. W indywidualnych przypadkach lekarz prowadzący może wykonać dodatkowe USG, w celu ocenienia dojrzałości łożyska i stanu zdrowia dziecka.

Wywołanie porodu

Z racji tego, że to przez łożysko dziecko otrzymuje tlen i niezbędne substancje odżywcze lekarz może zadecydować o wywołaniu porodu, jeśli stwierdzi jego starzenie się. Poród można wywołać przy pomocy kilku sposobów. Najbardziej popularne jest dożylne podanie hormonu oksytocyny, który wywołuje skurcze porodowe. Możliwy jest także bezbolesny zabieg przebicia pęcherza płodowego umożliwiając odpłynięcie wód płodowych. Innym sposobem stymulacja szyjki macicy – albo poprzez ręczny masaż jej ujścia szyjki macicy, który znacznie zwiększa jej rozwarcie i przyspiesza akcję porodową albo poprzez założenie rozmiękczającego żelu z prostaglandyną. Ostatecznie można zdecydować się na cesarskie cięcie, gdy inne metody są niewskazane lub nieskuteczne.

Jak przyspieszyć poród?

Gdy 42. tydzień ciąży minął i masz dosyć czekania na poród możesz spróbować przyspieszyć jego termin. Najprostszym rozwiązaniem jest ruch fizyczny, który przyspiesza wystąpienie skurczów. Mogą to być na przykład spacery albo joga albo joga. Doskonałym rozwiązaniem jest chodzenie po schodach czy lekka gimnastyka. Kołysanie biodrami  pomaga ustawić się dziecku w kanale rodnym. Nieco przyjemniejszym, a równie skutecznym sposobem jest seks. W nasieniu znajduje się duża zawartość prostaglandyny, która przyspiesza dojrzewanie szyjki macicy. Warto również zadbać o stymulację brodawek sutkowych, gdyż w trakcie takiego „masażu” w organizmie kobiety wytwarzana jest oksytocyna, która wywołuje akcję porodową.

Przestrzeganie zaleceń lekarzy i położnych jest o tyle ważne, żeby nie dopuścić do patologii ciąży i różnorodnym komplikacjom porodowym. Zazwyczaj jednak dzieci przenoszone pod odpowiednią kontrolą lekarską rozwijają się normalnie. Zdarza się, że mają dłuższe paznokcie, suszą i skłonniejszą do łuszczenia się skórę, ponieważ w końcowej fazie ciąży mają na sobie mniej ochronnej mazi płodowej.

Anna Polit