Szukaj

Zatrzymanie łożyska

W momencie kiedy urodzisz dziecko następuje trzecia faza porodu, czyli wydalenie łożyska. Może to zająć trochę czasu  zanim macica będzie się obkurczać. Zazwyczaj położna podaje zastrzyk kobiecie w udo z oksytocyny, czyli hormonu, który spowoduje oderwanie łożyska od ścian macicy. W czasie kiedy nadejdzie skurcz, podobny jak przy porodzie lekarz wsadzi delikatnie dłoń do pochwy, by móc je wydobyć. Czasami z tą fazą porodu wiąże się powikłanie jakim jest zatrzymanie łożyska.

Podziel się
Operacja
Powikłanie to, polega na niemożliwości wydalenia łożyska. Nie jest ono częste, jednak ma miejsce u ok. 2% kobiet. Zazwyczaj łożysko zostaje usunięte z organizmu matki, po około 15 minutach. Jeżeli do tego nie dojdzie będzie uważane za zatrzymane. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, gdyż może doprowadzić do silnego krwotoku wewnętrznego.

Które matki są bardziej narażone na zatrzymanie łożyska?

  • Kobiety, których poród nastąpił przed 37 tygodniem ciąży,
  • Kobiety spodziewające się bliźniąt,
  • Kobiety, u których poród był wywołany,
  • Kobiety, które miały mięśniaki,
  • Kobiety, które miały w czasie ciąży nisko usadowione łożysko w macicy,
  • Kobiety, które miały problemy z łożyskiem w ciąży,
  • Kobiety, które pierwszy poród miały za pomocą cesarskiego cięcia,
  • Kobiety, których dzieci miały dużą masę urodzeniową.

Co jeśli dojdzie do zatrzymania łożyska?

Jeżeli po porodzie łożysko nie chce się wydostać z macicy, położna może zastosować kilka przydatnych metod, aby ci pomóc. Jak już wyżej było nadmienione kobieta może dostać zastrzyk z oksytocyną w udo, co przyspieszy skurcze macicy. Położna może także, lekko pociągać za pępowinę, by łożysko mogło się odkleić od ściany macicy. Jeżeli to nie pomoże kobieta będzie musiała przyjąć pozycję pionową i poprzez masowanie górnej części macicy może dojdzie do wywołania skurczów, które wydalą łożysko.

W krańcowych przypadkach, kiedy wszystkie metody zawiodą, łożysko będzie usunięte ręcznie. Kobiecie zostanie podane znieczulenie ogólne lub zewnątrzoponowe. Taki zabieg nie jest długi, ale konieczny, gdyż zapobiega możliwości wystąpienia infekcji lub krwawienia, która mogłaby zagrozić życiu kobiety.
Po zabiegu kobieta będzie mieć podawane leki okulawiając oddzielanie skrzepów. Dlatego przez kilka dni po porodzie możesz je wydalać, są one pozostałościami po łożysku. Nie powinny one wzbudzać przerażenia. Jeżeli jednak coś cię zaniepokoi lepiej zgłoś to lekarzowi.