Szukaj

Poronienie nawykowe

Poronienie jest bardzo wielkim przeżyciem dla matki, gdyż traci swoje dziecko. Większość kobiet po takim zdarzeniu zachodzi w ponowną ciąże. Jednak istnieją przypadki kiedy taka sytuacja występują częściej. Mamy wtedy do czynienia z poronieniem nawykowym, kiedy samoistne przerwanie ciąży się powtarza, co najmniej trzykrotnie przed upływem 20 tygodnia ciąży.

Podziel się
Piersi

Przyczyny poronienia nawykowego

Podczas tego typu poronienia lekarze szukają przyczyny, dlaczego dochodzi do tak częstego niedonoszenia dziecka. W większości przypadków nie udaję się jednak tego ustalić. Zazwyczaj lekarze podają kilka możliwość przez, które może dojść do tego typu poronienia:
  • deformację chromosomowe,
  • problemy anatomiczne z niewłaściwym kształtem macicy czy występowaniem mięśniaków,
  • problem z łożyskiem,
  • problemy endokrynologiczne ( przede wszystkim zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy, czy niedobór progesteronu),
  • infekcję wirusowe np. chlamydia, cytomegalia
  • problemy immunologiczne,
W przypadku wystąpienia poronienia nawykowego warto spróbować skorzystać z pomocy specjalisty. Pomoże on w doborze odpowiedniej trapi, która może okazać się skuteczna i pozwoli ci na posiadanie upragnionego dziecka.

Leczenie

Kobieta, u której wystąpiło poronienie powinna pozostać w szpitalu na okres badań, gdyż istnieje możliwość przebadania poronionych tkanek. Również po zaistniałej sytuacji odradza się współżycia płciowego.

Leczenie zazwyczaj uzależnione jest od stwierdzenia przyczyny. W tym celu rodzice poddawani są szeregowi badań genetycznych, gdyż może istnieć przyczyna w niewłaściwych odchyleniach chromosomowych u któregoś z partnerów.

Lekarze mogą próbować zastosować leczenie hormonalne oraz chirurgiczne, w przypadku zaburzeń anatomicznych narządów rodnych.

Przeprowadzone badania potwierdziły, że bycie pod stalą opieką specjalistów zwiększa szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Nie jest to jednak łatwa decyzja jeżeli tyle razy miałaś do czynienia z tak dramatyczną chwilą jaką jest poronienie. Jednak kiedy zajdziesz w ciąże nawet po kilku poronieniach istnieje duża szansa na urodzenie i donoszenie ciąży bez większych komplikacji. Chociaż profilaktycznie każda kolejna ciąża jest określana mianem wysokiego ryzyka.