Różyczka jest chorobą wirusową zakaźną, która zazwyczaj występuje u dzieci. Przenoszona jest drogą kropelkową od osób, które są chore, poprzez kichanie czy też kaszel. Dla kobiet w ciąży jest to bardzo niebezpieczne zakażenie, które może zakłócić normalny przebieg ciąży.
Lekarze często na pierwszej wizycie pytają przyszłe mamy o wszelkie choroby wirusowe jakie przechodziły w dzieciństwie. Jest to bardzo ważne, gdyż informację takie pozwalają lekarzowi na ewentualne doinformowanie ciężarnej, jak się nie zarazić. Warto podkreślić, że do zakażenia tą infekcją dochodzi jedynie u osoby, która nie jest na nią odporna. W przypadku kiedy kobieta nie pamięta czy chorowała na różyczkę, ginekolog może zlecić badanie odpornościowe na tą infekcję.
Zachorowanie na różyczkę kobiety w ciąży może powodować u dziecka wystąpienie poważnych wad rozwojowych. Do najczęstszych zaliczamy:
Jak można zauważyć lista problemów jest bardzo długa, dlatego nie powinno się lekceważyć tej choroby. Bardzo ważne jest, aby kobieta zanim planuje zajście w ciąże zaszczepiła się przeciw różyczce. Nie można bowiem takiego szczepienia dokonywać będąc już w ciąży.
Najgroźniejszym okresem zarażenia jest dla przyszłej mamy pierwszy trymestr ciąży. Jeżeli kobieta zauważy u siebie poniższe objawy powinna skontaktować się natychmiast z lekarzem prowadzącym ciąże.
Gorączkę,
Powiększenie węzłów chłonnych,
Ogólne rozbicie,
Przelotna bladoróżowa wysypka,
Leczenie w przypadku zarażenie polega na podawaniu specyficznej gammy - globuliny. Jednak profilaktycznie warto unikać kontaktu z osobami chorymi, będzie to dużo bardziej bezpieczne dla Ciebie i twojego dziecka.