Rzucawka w ciąży
Rzucawka jest bardzo niebezpiecznym schorzeniem, który może dotknąć kobietę w ciąży. Określana jest jako zespół objawów stanu przedrzucawkowego, który połączony jest z napadem drgawkowym oraz utratą świadomości. Nie jest to częste powikłanie, jednak kiedy wystąpi ma poważne konsekwencję dla ciężarnej.
Objawy jakie powinny zaniepokoić kobietę w ciąży, które mogą świadczyć o możliwości wystąpienia rzucawki:
- nagły wzrost ciśnienia tętniczego,
- ból głowy,
- zaburzenia widzenia,
- nudności,
- wymioty,
- bóle w nadbrzuszu,
- niepokój,
- pobudzenie ruchowe,
Jak wygląda napad rzucawkowy?
Napad rzucawkowy objawia się wstępnie utratą przytomności oraz drganiem mięśni twarzy. Potem pojawia się oczopląs oraz drgawki całych kończyn i tułowia. W następnej kolejności występuje skurcz mięśni szkieletowych i przepony, co powoduje zatrzymanie czynności oddechowej. Jest to bardzo poważne, gdyż prowadzi do niedotlenienia mózgu i stanowi zagrożenie życia przyszłej mamy.Zobacz również:
Potem przez około 2 minuty można zauważyć skurcze kończyn, które są nieskoordynowane oraz towarzyszy im pienista wydzielina z ust.
Największym zagrożeniem dla ciężarnej jest wystąpienie stanu śpiączkowego, który utrzymuje się od kilku minut do trwałego stanu. W tym czasie kobieta reaguje na czynniki zewnętrzne, które mogą wywołać kolejny napad.
Kiedy staniesz się świadkiem napadu rzucawkowego powinieneś od razu wezwać pogotowie. Zanim to jednak nastąpi najlepiej ułożyć ciężarną na płaskiej powierzchni na plecach oraz usunąć wszelkie przedmioty, które mogłyby spowodować urazy mechaniczne. Spróbuj udrożnić jej drogi oddechowe układając głowę na bok.
Leczenie
Zazwyczaj podczas napadu rzucawkowego jest niezbędne założenie rurki ustno - gardłowej lub dotchawiczej, aby ciężarna mogła oddychać. Lekarze podają przyszłej mamie leki przeciwdrgawkowe m.in. barbiturany oraz siarczan magnezu. Chora jest ściśle monitorowana w szpitalu. Często po napadzie kobieta musi być hospitalizowana, aż do zakończenia ciąży. Jest to bardzo ważne, gdyż istnieje duża umieralność matek.Poważnym zagrażaniem, które może wywołać rzucawka jest odklejanie się łożyska. Świadczy o tym gorączka, skąpomocz oraz zaburzone czynności serca.