Szukaj

Specjalne badania krwi w ciąży

Nie zawsze ciąża przebiega tak jakbyśmy tego chcieli. W przypadku kiedy lekarz na podstawie prenatalnych badań stwierdzi możliwość wystąpienia pewnych nieprawidłowości może zalecić specjalistyczne badania krwi. Nie musisz się jednak bać, czasami jest to spowodowane zwykłą profilaktyką, by upewnić się czy nic nie zaburza prawidłowego rozwoju twojego dziecka.

Podziel się
Probówki
Specjalistyczne badania krwi pozwolą lekarzowi przy wykazaniu nieprawidłowości na zastosowanie odpowiednich metod leczenia, co może się okazać bardzo ważne w dalszym przebiegu ciąży.

Oprócz regularnych badań krwi, w których sprawdza się poziom czerwonych krwinek, by wykluczyć niedokrwistość ginekolog może zalecić:

  • Test na tolerancję glukozy – wykonywany jest w przypadku kiedy kobieta ma podwyższony cukier we krwi lub jest on obecny w moczu. Przyszła mama musi wykonać test doustny z obciążeniem glukozy. Jest to rutynowe badanie przeprowadzane pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży. Jednak w przypadku zbyt dużego przyrostu wagi maluszka do wieku ciążowego lub gdy kobieta była zagrożona cukrzycą w poprzedniej ciąży ginekolog może zalecić to badanie dużo wcześniej. 
  • Test na poziom hormonów jest wykonywane kiedy lekarz podejrzewa, że dziecko może mieć zespół Downa lub nowotwór ciążowy tzw. zaśniad groniasty.
  • Test na HIV jest on zazwyczaj przeprowadzany na życzenie przyszłej mamy, która podejrzewa, że mogłaby mieć kontakt z osobą zakażoną.
  • Test na toksoplazmozę jest wykonywany, kiedy kobieta miała wcześniej styczność ze zwierzętami, w szczególności kotem. Badanie takie jest też rutynowo zalecane każdej kobiecie na początku ciąży, gdyż ta choroba może wywołać poważne skutki dla rozwoju płodu.
  • Badanie krwi w kierunku chorób wenerycznych. Jeżeli istnieje podejrzenie lub kobieta przechodziła, którąś z chorób narządów rodnych to powinna profilaktycznie jeszcze przed zajściem w ciąże upewnić się czy jest całkowicie zdrowa.

Bardzo istotne jest dla kobiety, która stara się zajść w ciąże żeby wykonała wszelkie badania przed zapłodnieniem. Jeżeli jednak nie było takiej możliwości podczas pierwszej wizyty lekarskiej warto upewnić się jakie istnieją zagrożenia dla dziecka i jak można im przeciwdziałać. Przyszła mama powinna, także przekazać wszelkie informację na temat przebytych chorób lub możliwości kontaktu z osobami chorymi. Jest to bardzo ważne, gdyż od tego zależy prawidłowy przebieg ciąży oraz zdrowie własnego dziecka. Badania krwi zaliczają się do podstawowych badań w diagnostyce ciążowej, dlatego warto przez cały okres ciąży w miarę możliwości je powtarzać, by mieć pewność, że ciąża zmierza w dobrym kierunku.