Sterylizacja kobiety
Podwiązanie jajowodów czyli sterylizacja kobiety to bardzo szczególny rodzaj antykoncepcji, gdyż powoduje trwałą bezpłodność. Tym samym kobieta, która podda się temu zabiegowi nie może już zajść w kolejną ciążę. Na wstępie warto także powiedzieć, że zabieg ten w Polsce jest nielegalny.
Na czym polega sterylizacja?
Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na przecięciu i podwiązaniu jajowodów w taki sposób, iż komórki jajowe wędrując z jajników nie mogą się spotkać z plemnikami. Kiedy docierają one do przeszkody, która jest podwiązaniem jajowodów rozpadają się a następnie zostają wchłonięte.
Sterylizacja to metoda antykoncepcji, której poddają się ludzie posiadający już dzieci lub będące w wieku w którym pomimo ich braku są pewne, że ich nie chcą. Zdarza się, że na ten krok decydują się osoby które nie chcą przekazywać potomstwu chorób lub wad genetycznych.
Zalety Sterylizacji
- Zabieg ten nie udaje się w przypadku jednego zabiegu na dwieście przeprowadzonych.
- Jest to bardzo skuteczny rodzaj antykoncepcji
- Nie musisz już myśleć o antykoncepcji wspomagającej
- Nie wpływa na jakość seksu.
- Nie stwierdzono skutków ubocznych.
Zobacz również:
Wady Sterylizacji
- Jest to operacja o trwałych skutkach dlatego nim się na nią zdecydujesz musisz być tego stu procentowo pewna.
- Ciąża będąca wynikiem ponownego zrostu jajowodów niesie spore ryzyko bycia ciążą pozamaciczną.
- Nie chroni przed infekcjami i chorobami przenoszonymi drogą płciową.
- Istnieje mała szansa na powrotne przywrócenie płodności poprzez zabieg chirurgiczny. Udaje się to w około 40% przypadków.
Podejmując decyzje o sterylizacji powinno się być człowiekiem dojrzałym i odpowiedzialnym. Jest to bowiem decyzja nie odwracalna, tym samym powinna być kilkukrotnie skonsultowana z partnerem a także dokładnie przemyślana. Na sterylizacje nie powinny decydować się osoby samotne, pary nie do końca przekonane czy chcą mieć potomstwo lub takie które chwilowo przechodzą kryzys w związku.
Jak już zostało wspomniane na początku artykułu w Polsce ten zabieg jest prawnie zabroniony, chyba że kolejna ciąża u kobiety spowodowałaby poważny uszczerbek na zdrowiu lub gdy wiadomo, że kolejne potomstwo będzie obciążone poważną wadą genetyczną.