Test ciażowy - działanie
Spóźnia ci się miesiączka i masz dziwne przeczucia, że możesz być w ciąży. Nie czekaj w nieskończoność na nadejście okresu tylko upewnij się czy twoje obawy są właściwe. Prócz metody diagnostycznej jaką jest kobieca intuicja istnieją na rynku jeszcze inne sposoby na sprawdzenie czy doszło do zapłodnienia. Jedną z nich jest domowy test ciążowy.
Działanie testu
Pozytywną cechą domowego testu ciążowego jest to, że możesz go wykonać w zaciszu własnej łazienki. Nie tylko są one szybką metodą, ale również są bardzo proste w obsłudze. Dostępne testy w aptece mierzą stężenie gonadotropiny kosmówkowej. Jest to hormon ciążowy wytwarzany przez łożysko. Hormon ten pojawia się w organizmie kobiety po zagnieżdżeniu się embrionu w ścianie macicy. Dzieje się to od 6 do 12 dni po zapłodnieniu.Domowe testy ciążowe powinny wykrywać stężenie tego hormonu w moczu, jednak nie zawsze się to udaje. Dlatego ich skuteczność jest uzależniona od długości czasu, w którym nastąpiło zapłodnienie. Niekiedy czułość takiego testu jest niska i wykonując go np. siedem dni przed spodziewaną miesiączką możesz otrzymać wynik negatywny pomimo tego, że jesteś w ciąży. Wynika z tego, że z każdym kolejnym dniem po zapłodnieniu skuteczność testu wzrasta nawet do 97 %. Jednak dla pewności warto powtórzyć test kilkakrotnie.
Zobacz również:
Testy ciążowe pozwalają rozpoznać ciąże we wczesnym stadium i przez to możesz zaraz kilka dni po zapłodnieniu zacząć dbać o siebie i przygotowywać się do macierzyństwa. Pomimo tego, że otrzymasz wynik pozytywny testu, zalecane jest udanie się do lekarza, który na pewno skieruje cię na badania krwi a następnie badania prenatalne. Pozwoli to na uzyskanie już stuprocentowej pewności o tym, że spodziewasz się dziecka.