Szukaj

Ułożenie dziecka w macicy tuż przed porodem

Czas porodu się zbliża, a przyszła mama pewnie się zastanawia, w jaki sposób jej dziecko przyjdzie na świat. Nie ulega wątpliwości, że ułożenie maluszka w kanale rodnym ma wielkie znaczenie co do wyboru sposobu rodzenia. Przyjrzyjmy się zatem jakie pozycję może przyjąć nasz potomek.

Podziel się
Kobieta z badaniem USG publicdomainpictures.net
Zazwyczaj około 32 tygodnia ciąży dziecko zaczyna się powoli układać w kanale rodnym, przygotowując do najtrudniejszej drogi w jego życiu. W tym momencie macica zaczyna się powoli obniżać co jest pierwszą z oznak powoli zbliżającego się porodu. Wywołuje to opuszczanie się w kanale rodnym tzw. części przodującej dziecka, którą najczęściej jest główka.

Typy ułożenia dziecka w macicy

W większości przypadków występuje ułożenie podłużne główkowe. W tym wypadku główka dziecka wstawia się w kanale rodnym matki. Jest to najbezpieczniejsze ułożenie, które kończy się zazwyczaj porodem w formie naturalnej.

W niektórych wypadkach występuje niestandardowe ułożenie dziecka, które może kwalifikować przyszłą mamę do porodu przez cesarskie cięcie lub narzędziowego. Należy do nich ułożenie:
  • Ułożenie odgięciowe. W przypadku takiego ułożenia główka dziecka jest silnie odgięta do tyłu, zamiast przygięta do klatki piersiowej. Może spowodować to utknięcie w kanale rodnym.

  • Położenie miednicowe, w którym zamiast główki pojawiają się pośladki. Może ono być zupełne(czyli nóżki są zgięte w kolankach i biodrach) lub niezupełne (nóżki zgięte są w biodrach, ale są proste w kolanach).

  • Położenie poprzeczne lub skośne. Nie jest ono bardzo częste. W takim ułożeniu lekarz wyczuwa w czasie badania ginekologicznego grzbiet dziecka.
Ułożenie dziecka w macicy będzie kontrolowane przez lekarza pod koniec ciąży. Za pomocą przeprowadzenia badania USG oraz ginekologicznego będzie on w stanie określić do jakiego rodzaju porodu kwalifikuje się przyszła mama.

Warto podkreślić, że sama kobieta może spróbować doprowadzić do obrócenia się dziecka w macicy. W momencie kiedy zostanie poinformowana przez lekarza, o złym ułożeniu dziecka może zastosować kilka pozycji, które mogą sprawić zmianę tejże pozycji. Jednym z przykładów jest leżenie na plecach z lekko uniesionymi biodrami lub klęczenie w postaci zgiętej, tak aby ramiona były opuszczone zaś biodra były uniesione nieco wyżej.