Szukaj

Wazektomia

Wazektomia to chirurgiczny zabieg polegający na podwiązaniu lub przecięciu męskich nasieniowodów. Metoda ta jest bardzo rozpowszechniona na zachodzie, gdzie można nawet uzyskać całkowity zwrot kosztów leczenia. Natomiast w Polsce cenę zabiegu należy samodzielnie opłacić i jest ona wykonywana tylko w prywatnych klinikach.

Podziel się
Narzedzia chirurgiczne
Wazektomia jest jedną z najbardziej skutecznych metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn. W trakcie zabiegu lekarz, przecina a następnie podwiązuje nasieniowody, które w ten sposób nie dostarczają do członka plemników podczas wytrysku. Po zabiegu mężczyzna staje się bezpłodny, ale nie wpływa to w żaden sposób na jego zdolności seksualne.

Po upływie około 4 dni tzn w momencie, gdy opatrunek zostanie zdjęty można rozpocząć współżycie seksualne. Ważne, żeby przez około 20 najbliższych ejakulacji uprawiać seks z zabezpieczeniem, gdyż może się zdarzyć że sperma nie wpełni oczyści się z plemników. Badania nasienia na obecność spermy wykonuje się 14 - 16 tygodni od operacji.

Wazektomia jest zabiegiem odwracalnym ale takowy zabieg jest skomplikowany i nie zawsze kończy się sukcesem. Dlatego decyzję o tej formie antykoncepcji należy dobrze przemyśleć, a  na wypadek zmiany zdania, dobrze jest zdeponować własne nasienie w banku spermy.

Jak wygląda zabieg?

Wazektomia jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym dlatego pacjent nie odczuwa bólu, ale jest cały czas świadomy. Skóra zostaje rozwarstwiona, a następnie lekarz odsłania i przecina nasieniowody na długości około 2cm. Potem lekarz obydwa nasieniowody związuje nicią chirurgiczną. Operacja trwa około 20 minut.

Po zabiegu mogą pojawić się powikłania w postaci niewielkich krwawień lub infekcji(około 5% pacjentów)

Zalety wazektomii:

  • Eliminuje konieczność stosowania innych środków antykoncepcyjnych,
  • Nie wpływa na jakość stosunków seksualnych,
  • Skutki uboczne w postaci guzkowatego zgrubienia nasieniowodu, pojawiają się bardzo rzadko,
  • Ma bardzo wysoką skuteczność,
  • Nie wpływa na funkcję hormonalnych gruczołów krokowych.

Wady wazektomii:

  • Koszt zabiegu jest wysoki,
  • Nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową,
  • Próba ponownego złączenia nasieniowodów, nie zawsze kończy się sukcesem.