Dieta anty-cellulitowa
Współczesne media promują wizerunek kobiety idealnej- szczupłej, gładkiej i zadbanej. W rzeczywistości osiągnięcie ideału jest niemożliwe, jednak każda z nas usiłuje choć trochę przybliżyć się do pożądanego stanu. Jedną z największych przeszkód na tej drodze jest cellulit, z którym tak trudno walczyć! Odpowiednia dieta może nam w tym jednak pomóc!
Jakie są przyczyny cellulitu?
Aby pokonać naszego wroga, ważne jest poznanie go. Im więcej o nim wiemy, tym bardziej potrafimy z nim walczyć. Dlatego istotne jest uświadomienie sobie co jest prawdziwą przyczyną cellulitu? Oczywiście powszechnie uważa się, że to dolegliwość spotykająca głównie osoby otyłe, gdyż rzeczywiście w dużym stopniu jest on spowodowany nadmiarem tłuszczu. Jednak, cellulit równie często dotyka osób o przeciętnej masie. Skąd się to bierze? Otóż, przyczyną cellulitu może być niewłaściwe krążenie krwi lub niewłaściwa dieta (która niekoniecznie wiąże się z tyciem całego ciała).Czego unikać?
Jak już wspomniano powyżej, główną przyczyną powstawania cellulitu jest nadmiar tłuszczu. Dlatego starajmy się unikać potraw bogatych w tłuszcz, a także przyrządzając jedzenie, starajmy się je gotować, przyrządzać na grillu lub dusić, a nie smażyć (a jeśli smażyć to najlepiej na oliwie z oliwek, a nie na oleju słonecznikowym). Ponadto, cellulitowi sprzyja duża ilość soli oraz cukrów. Nie da się ich całkowicie wykluczyć z diety, jednak starajmy się ograniczyć ich spożycie do minimum. Szczególnie bogate w te substancje są wszelkiego rodzaju napoje gazowane i alkoholowe. Trzeba być szczególnie ostrożnym przy ich spożyciu, gdyż często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak duża jest w nich zawartość cukru.Zobacz również:
Z kolei warzywa, zalecane przez dietetyków dla zachowania zdrowia i właściwej wagi, nie są wcale wskazane do walki z cellulitem. Rzeczywiście sprzyjają chudnięciu, ale równocześnie ich wysoka zawartość soli mineralnych zatrzymuje w organizmie wodę, co bardzo sprzyja rozwojowi cellulitu. Dobrym wyjściem z tej sytuacji jest gotowanie ich przed spożyciem.
Co jeść?
Zaleca się spożywanie białego mięsa, które jest bogate w proteiny, a te z kolei maja dobry wpływ na budowę mięśni. Rozbijają więc komórki tłuszczowe, zastępując je mięśniami. Co więcej, dietetycy zalecają także spożywanie produktów bogatych w żelazo takich jak np. soczewica. Żelazo ma dobry wpływ na odpowiedni dopływ tlenu w organizmie i tym samym zapobiega anemii. Trzeba przy tym pamiętać o ograniczeniu spożycia kawy, gdyż ta wypłukuje z naszego organizmu zarówno żelazo jak i magnez. Ważne są również owoce morza i ryby, zawierające duże ilości kwasów tłuszczowych ( w tym omega 3), które powstrzymują proces tycia. Kolejnym istotnym elementem naszej diety powinien być potas, zawarty przede wszystkim w suszonych owocach i niektórych warzywach np. w cykorii. Potas sprzyja naturalnemu drenażowi limfatycznemu, ponieważ niszczy powstające komórki tłuszczowe. Ponadto, spożywajmy duże ilości czerwonych owoców, są bowiem bogactwem witaminy P, która podobnie jak potas, ułatwia krążenie krwi. Możemy spożywać je zarówno w formie „do gryzienia” jak i pod postacią soków (należy jednak uważać na te kupowane w sklepach, gdyż poza wyciągiem z owoców mogą zawierać duże ilości sztucznych barwników i substancji słodzących).Pozbądź się toksyn!
Równie ważne jest regularne picie wody mineralnej. Oczyszcza ona bowiem nasz organizm z toksyn i innych szkodliwych substancji. Powinniśmy także zastąpić czarna herbatę- zieloną. Ma ona bowiem działanie oczyszczające, odchudzające i nie powoduje zatrzymywania wody w organizmie. Co więcej, ogranicza wchłanianie lipidów i węglowodanów. Dla oczyszczania organizmu przydatne są także produkty bogate w błonnik, czyli głównie produkty zbożowe takie jak: płatki pszenne, owsiane, żytnie, ale także ryż czy makaron oraz ciemny chleb. Przy spożyciu tych ostatnich należy być ostrożnym, gdyż ich nadużywanie przy równoczesnym braku ruchu może powodować tycie.Opracowała:
Karolina Podlasek