Dieta antycellulitowa
Chyba każdy z nas choć raz w życiu stosował dietę. Przeważająca większość próbowała niejednej diety odchudzającej, inni, np. sportowcy korzystali z menu wysokobiałkowego w celu zwiększenia swojej masy ciała. Kolejna grupa osób to Ci, którzy prócz pozbycia się zbędnych kilogramów walczą z cellulitem.
Czym jest cellulit?
Jest to nic innego jak nierównomierne rozmieszczenie komórek tłuszczowych pod skórą. Umiejscowione są one pod naskórkiem i skórą właściwą, rozdziela je tkanka łączna, która zespala inne tkanki ciała. Niewłaściwy tryb życia może mieć na nią negatywny wpływ. Tkanka ulega zwyrodnieniu, a komórki tłuszczowe zbijają się w nieregularną masę przybliżając się do skóry. Tak powstaje cellulit.Powoduje on, że powierzchnia skóry jest nierówna i pofałdowana, widoczne są guzki, dołki lub zgrubienia głównie w okolicach ud, bioder, pośladków, ramion, sutków i kolan. Czasem może dojść do uczucia napięcia skóry, swędzenia, a nawet do powstania bólu.
Co wpływa na powstanie czerwonej skórki?
Przyczyną powstawania cellulitu jest:- nieodpowiednia dieta, bogata w tłuszcze i konserwanty,
- siedzący tryb życia, powodujący nadwagę,
- hormony, głównie estrogeny, huśtawka hormonalna w organizmie oraz przyjmowanie doustnej antykoncepcji,
- stres i derpresja,
- palenie papierosów,
- noszenie zbyt ciasnych ubrań, butów na wysokim lub całkiem płaskim obcasie.
Zobacz również:
Walka z cellulitem, czyli dieta antycellulitowa
Jest wiele sposobów na walkę z niechcianym cellulitem: aktywność fizyczna, zrzucenie zbędnych kilogramów, kosmetyki, środki przepisane przez lekarza, a także odpowiednia dieta.Dieta antycellulitowa ma za zadanie oczyścić nasz organizm ze zbędnego tłuszczu oraz toksyn. Konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych i konsekwencja w dążeniu do wymarzonego celu – gładkiej skóry, bez defektów kosmetycznych.
Co jest dla nas dobre?
- dieta bogata w błonnik i minerały zawarte w warzywach i owocach pomogą usunąć z naszego ciała zanieszczyszczenia i toksyny,
- należy pić dużo wody mineralnej niegazowanej (nawet 8 szklanek dziennie),
- dobre w diecie antycellulitowej są też produkty z pełnego ziarna,
- ryby,
- orzechy,
- nasiona.
Czego unikać?
Fast foody, napoje gazowane i słodzone, słodycze, słodziki, a także potrawy smażone, alkohol i potrawy ciężkostrawne – nie pomogą w utrzymaniu zgrabnej sylwetki. Są za to przyjaciółmi cellulitu.Przykładowe menu przyjazne gładkiemu ciału:
- Na sniadanie - jogurt naturalny z musli (ziarna, rodzynki, orzechy, jabłko lub inne owoce) lub
- kanapka z sałatą zieloną, chudym twarożkiem, pomidorem, szklanka soku z czarnych porzeczek
- Przekąska – garść orzechów/ owoc/ serek wiejski
- Obiad – 100 g kurczaka w kawałkach, sałata z pomidorów, cebulki, sałatki zielonej
- Kolacja - 100g grillowanego łososia, szparagi, 3 ziemniaczki
Autor:
Sylwia Sabala