Dieta bezglutenowa
Dieta bezglutenowa przeznaczona jest głównie dla osób cierpiących na celiakię. Z tego powodu nazywana jest również dietą leczniczą, co nie oznacza, że nie mogą z niej skorzystać osoby pragnące zrzucić parę kilogramów.
Choroba celiakii jest chorobą autoimmunologiczną, a jej przyczyny leżą w podłożu genetycznym. Powoduje ona niemożność wchłaniania składników przez organizm. Dlatego polega ona na wyeliminowaniu produktów, które zawierają białko glutenowe. Stosowanie diety bezglutenowej może być również korzystne dla osób, które chcą po prostu zrzucić kilka kilogramów. Gluten prowokuje organizm do produkcji insuliny, która odpowiada za transport cukru w organizmie. Większa ilość glutenu oznacza zwiększenie ilości insuliny w organizmie, a to z kolei powoduje, że w krwi znajduje się mniej cukru, co przyczynia się do tego, że odczuwamy głód. Dlatego ograniczając produkty bogate w gluten, redukujemy ilość insuliny i przez to, głód nie jest tak odczuwalny.
Jakich produktów nie można spożywać w diecie bezglutenowej?
Jak sama nazwa wskazuję, dieta eliminuję produkty bogate w gluten. Gluten jest mieszanką białek roślinnych, czyli gluteniny i gliadyny. Występuje głównie w w ziarnach zbóż, czyli na przykład w pszenicy, życie czy jęczmieniu. Do przykładowych produktów, których nie można jeść są między innymi:
- mąka pszenna,
- mąka żytnia,
- makarony zwykłe,
- pieczywo zwykłe,
- kasze,
- otręby pszenne,
- kaszanka,
- pasztetowa.
- ocet,
- kawa zbożowa,
- inne produkty zawierające: pszenicę, żyto, jęczmień.
Zobacz również:
Produkty w diecie bezglutenowej
Do produktów, które można spożywać podczas tej diety należą, na przykład:
- ryż biały i brązowy,
- płatki ryżowe,
- mąki i kasze bezglutenowe,
- pieczywo i makarony wykonane bezglutenowe,
- ryby,
- jaja,
- mleko w kartonie i w proszku,
- kefir,
- jogurt naturalny,
- masło, smalec, margaryna,
- cukier,
- dżem i miód.
Zalety diety bezglutenowej
Dieta bezglutenowa ma wiele korzyści, zwłaszcza dla osób chorych na celiakię, autyzm czy ADHD. Również przynosi wiele dobrego dla osób zdrowych, które miały w swojej intencji tylko zrzucenie parę kilogramów. U osób chorych, dieta regeneruje jelita, pozwala również uniknąć wielu przykrych objawów, takich jak bladość skóry, biegunki, osłabienie organizmu, bóle brzucha, wzdęcia czy przemęczenie. Likwiduje również wiele niedoborów w organizmie, takich jak niedobór białek czy witamin. Dla osób zdrowych jak i chorych, może być to również zabezpieczenie, ponieważ dieta bezglutenowa pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na niebezpieczne nowotwory. Może być korzystna również dla osób, które cierpią na niedowagę, ponieważ odpowiednio dobrana pozwala nawet przytyć, a przy okazji uniknąć takich chorób jak anemia. Dieta nie należy do najprostszych, jednak obecnie istnieje szeroki zakres produktów bezglutenowych, co nie oznacza rezygnacji z ulubionych potraw i dań.