Dieta bogata w błonnik
Dobroczynne właściwości błonnika są dobrze znane większości z nas. Ma on pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia oraz pozwala nam zachować idealną figurę. Uzupełnienie jadłospisu odpowiednimi produktami zapewni nam ochronę przed niepożądanymi chorobami. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób wbogacić swoją dietę o ten "magiczny" składnik!
Zdrowotny aspekt błonnika
Spożywanie błonnika znacznie zmniejsza ryzyko występowania chorób serca, nowotworu okrężnicy, a także hipercholesterolemii. Odgrywa również ważną rolę w procesie normalizowania poziomu cukru we krwi, skutecznie obniżając indeks glikemiczny spożywanych produktów.
Błonnik usprawnia proces opróżniania jelit. Dzięki niemu jest on dużo szybszy i efektywniejszy. Jego spożywanie pomaga w walce z zaparciami, a także wspomaga rozwój bakterii jelitowych, które współtworzą florę dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Wspomaga szybsze usuwanie szkodliwych substancji z organizmu oraz chroni przed wyniknięciem toksyn do jego wnętrza. Skutecznie zapobiega wchłanianiu cholesterolu, trójgliceryny oraz glukozy.
Niedobór błonnika może być przyczyną nowotworów układu pokarmowego, zespołu jelita drażliwego, a także zaparć oraz hemoroidów.
Odchudzanie z błonnikiem
Błonnik jest ważnym elementem każdej diety. Po pierwsze zapewnia uczucie sytości. Po drugie zwiększa objętość spożywanego pokarmu, nie zawierając przy tym żadnej wartości kalorycznej. Badania dowiodły, że błonnik pod postacią oligofruktozy zapewnia skuteczną pomoc w walce ze zbędnymi kilogramami.
Zobacz również:
Błonnik w postaci oligofruktozy prowadzi do zmniejszenia poziomu greliny, czyli tzw."hormonu głodu". Powoduje również zwiększenie poziomu peptydu YY, który jest odpowiedzialny za niwelowanie uczucia głodu.
Co i jak spożywać?
Należy pamiętać o uwzględnieniu w swoim jadłospisie takich produktów, jak otręby pszenne, biała fasola, groch, suszone figi oraz jabłka, orzechy laskowe, chleb razowy, rodzynki, porzeczki, jeżyny, maliny, a także migdały i wiórki kokosowe.
Istnieje kilka prostych sposobów, które zapewnią nam sprawniejsze wprowadzenie do swojego jadłospisu produktów bogatych w błonnik. Należy poddać modyfikacji swój dotychczasowy system żywienia.
Na śniadanie warto sięgnąć po musli, granolę bądź owsiankę. Należy także wzbogacić swoją dietę spożywając dziennie 5 porcji warzyw i owoców. Suszone owoce idealnie sprawdzą się w roli przekąski, a ciemnozielone warzywa, takie jak szpinak, sałatka rzymska czy cykoria stanowią idealny dodatek do przyrządzanych przez nas potraw.
Zmiany są dobre! Również te żywieniowe. Zamiana białego pieczywa na pełnoziarniste oraz białego ryżu na brązowy na pewno wyjdzie nam na zdrowie. Możemy się również pokusić o wykonanie potraw z soczewicy, grochu czy cieciorki.
Błonnik to jedna z najważniejszych substacji zwartych w spożywanych przez nas produktach. Nie tylko pomaga walczyć z nadmiarem kilogramów, ale również chroni nasz organizm przed zdrowotnymi niebezpieczeństwami. Bez wątpienia zasługuję na odpowiednią ilość miejsca w Twojej karcie dań.
Autor: Paulina Krawiec
Źródła:
http://www.biomedical.pl/dieta-i-odzywianie/blonnik-w-diecie-462.html
http://www.healthfood.pl/diety/Zasady+zdrowego+zywienia-264/