Szukaj

Dieta bogatoenergetyczna

Dieta kojarzy się z postępowaniem, które ma doprowadzić do utraty masy ciała. W przypadku diety bogatoenergetycznej (wysokokalorycznej) jest zupełnie odwrotnie - jest ona przeznaczona dla osób szczupłych i z niedowagą i ma na celu podnieść ich masę ciała.

Podziel się
Przekąski na talerzu
Niedowaga jest bowiem równie groźna, co nadwaga i także wymaga leczenia. Dieta ta jest też warta polecenia  chorującym na niedoczynność tarczycy.

By podnieść wagę w zdrowy sposób, poprzez wzrost tkanki mięśniowej, a nie tłuszczowej, potrzeba czasu. Aby zyskać 0,5 kg na tydzień, konieczne jest zwiększenie ilości spożywanych kalorii o co najmniej 500 kcal dziennie.

Ta wielkość kalorii może być zmienna, ponieważ na przemianę materii wpływa wielkość powierzchni ciała, poziom hormonów, płeć, kondycja układu nerwowego, stan fizjologiczny, temperatura, spożycie kawy, herbaty, palenie papierosów oraz czynniki genetyczne.

Co  robić, by przybrać na wadze?

By przybrać na wadze trzeba wykazać się cierpliwością, jednakże im wolniejszy będzie wzrost wagi, tym większe jest prawdopodobieństwo, że nowe kilogramy będą zamieniać się na tkankę mięśniową, nie zaś tłuszczową.

Niezwykle istotna w diecie bogatoenergetycznej jest aktywność fizyczna. Osoby mające problem z niedowagą powinny rozbudowywać swoją tkankę mięśniową poprzez wykonywanie ćwiczeń. Warto też pamiętać, by często pić soki warzywne i owocowe, gdyż wzmacniają one apetyt.

Dieta wysokoenergetyczna prócz trzech dań powinna składać się również z dwóch przekąsek. Przerwa między posiłkami nie może przekraczać 4 godzin. W przeciwieństwie do diet, których celem jest zmniejszenie wagi, ostatni posiłek można zjeść późnym wieczorem. Już po kolacji można spożyć dodatkowy, szósty posiłek.

Co jeść, a czego unikać - czyli zdrowy wzrost wagi

By dieta była właściwie poprowadzona, zaleca się umieścić w niej pieczywo razowe, drób, wołowinę, pestki z dyni, makarony, owoce suszone, płatki śniadaniowe, musli, rodzynki,  olej rzepakowy i ryby morskie.

Najlepsze źródło kalorii stanowią produkty zbożowe zawierające węglowodany złożone - są to różnego rodzaju kasze, ryż, makarony oraz pełnoziarniste pieczywo i produkty mączne.

Zwiększone spożycie tłuszczu ma wpływ na przyrost wagi, lecz jedzenie dużej ilości tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, takich jak: masło, tłuste sery, tłusta śmietana, tłuste mięsa, jak i stołowanie się w fast foodach może prowadzić do zwiększenia poziomu cholesterolu. Dlatego też lepiej, by były one spożywane w umiarkowanych ilościach.

Korzystne natomiast jest jedzenie dań zawierających nienasycone tłuszcze pochodzące z oliwy, ryb morskich, awokado i orzechów.

Również słodycze, które mimo iż wpływają na przyrost wagi, powinny być zastąpione słodkościami o większej wartości odżywczej, ze względu na zawartość witamin i soli mineralnych, potrzebnych do przybierania na wadze.

Zalecane jest, by unikać kofeiny i nikotyny, gdyż są one stymulatorami metabolizmu, powodując spalanie kalorii w szybszym tempie.

Problemu niedowagi nie należy bagatelizować. Bycie „chudzielcem” potrafi stać się znacznie większym problemem niż parę kilogramów więcej. Dieta wysokoenergetyczna zajmuje się zagadnieniem nie tyle wyglądu, co wpływu zbyt niskiej wagi na stan zdrowia i na narządy wewnętrzne.

Autor:

Szymon Hendzel