Szukaj

Dieta kapuściana

Kto z nas nie marzy o  idealnej sylwetce? Jeśli czytasz ten artykuł, to z pewnością też do nich należysz. Jednak pośród natłoku różnych sposobów na odchudzanie trudno znaleźć ten najbardziej optymalny. Który zatem wybrać? Dziś proponujemy zapoznać się z dietą kapuścianą.

Podziel się
kobieta warzywna publicdomainpictures.net

O diecie kapuścianej

20 lat temu norwescy lekarze opracowali dietę, która miała służyć osobom mającym problemy z sercem. Niebawem stała się ona sposobem na odchudzenie, nie tylko dla tej grupy osób. Stosował ją ponoć nasz były prezydent Aleksander Kwaśniewski. I to z bardzo dobrym skutkiem. Dlatego też czasem nazywa się ją w Polsce dietą prezydencką. Znana jest także jako dieta szwedzka, kalifornijska lub kanadyjska.

Kapusta

Dieta opiera się głównie na jednym składniku – kapuście. Podstawowym daniem jest zupa kapuściana, którą przygotowujemy z kapusty włoskiej. Można również użyć kapusty białej. Jednak dietetycy bardziej polecają tą pierwszą. W skład zupy wchodzą także inne warzywa.

Sposób jej przygotowania nie jest zbyt skomplikowany. Należy dokładnie umyć i poszatkować 1 główkę kapusty. Następnie sparzyć i obrać ze skóry 5 – 6 pomidorów. Potem kroi się w kostkę lub plasterki pozostałe warzywa. Są to: 2 papryki, 1 pęczek selera naciowego, 4 cebule, 1,4 kg marchwi. Do tego dodajemy również pokrojone pomidory. Wreszcie gotujemy wszystkie składniki w 2,5 – 3 litrach wody. Pamiętajmy o przykryciu i o utrzymywaniu małego ognia. Zupa powinna być gotowa w 60 minut. Pod koniec gotowania można dodać przyprawy. Nie wolno jednak dodawać soli!

Jadłospis w diecie kapuściana

Dieta kapuściana nie składa się jednak wyłącznie z kapusty. Występują w niej także owoce, warzywa i niektóre mięsa. Ograniczona jest także możliwość spożywania niektórych napojów. Owoce występują w diecie jedynie w formie świeżej. Podobnie warzywa. Możemy je spożyć na surowo lub gotowane na parze. Rodzaj i ilość mięsa jest również bardzo ograniczony. Można sobie pozwolić na niewielką ilość drobiu, przeważnie piersi lub chudych ryb. Jeśli chodzi o napoje, to dozwolone są herbaty – czarna i zielona – i soki owocowe. Oczywiście bez dodatku cukru. Jednak podstawę powinna stanowić niegazowana woda mineralna.

Dietę można stosować w przeciągu maksymalnie 7 dni. Dłuższe stosowanie jest wysoce niewskazane. Podajemy zatem przykład jadłospisu na jeden dzień diety, żeby pokazać dlaczego nie może ona być stosowana dłużej.

Śniadanie: zupa kapuściana

Drugie śniadanie: warzywa zielona lub liściaste

Obiad: zupa kapuściana

Kolacja: 2 pieczone ziemniaki w mundurkach (bez soli)

Jak widać posiłki są raczej niskokaloryczne. Niewiele jest też potraw do spożycia. Oprócz tego można napić się kawy, zielonej herbaty i wody mineralnej. Jeśli poczujemy głód, zawsze możemy sobie pozwolić na dodatkową porcję zupy kapuścianej.

Rezultaty i przeciwskazania

Po 7 dniach od rozpoczęcia diety można spodziewać się utraty od 4 do 5 kg, co jest bardzo dobrym osiągnięciem jak na tzw. diety błyskawiczne. Przypomnę raz jeszcze, że oznacza to, iż można stosować ją maksymalnie w przeciągu 1 tygodnia. Powtórzyć siedmiodniową kurację można po co najmniej kilku miesiącach przerwy. Aby  osiągnąć takie rezultaty trzeba jednak bezwzględnie stosować się do zaleceń diety. Jest ona więc bardzo rygorystyczna.

Choć dieta może wydawać się bardzo skuteczna, to ma swoje przeciwwskazania. Brak innych witamin, oprócz witaminy C, może osłabiać organizm. Jest to bardzo niewskazane w okresach po przebytych chorobach, kiedy to mamy osłabioną odporność. Nie powinny jej również stosować osoby z anemią, a także kobiety w ciąży oraz osoby zmagające się z otyłością.

Bez względu jednak na to, czy zdecydujemy się na tą dietę, czy nie, warto pamiętać, że nie można oczekiwać cudów. Spadek wagi o kilka kilo w przeciągu tygodnia jest naprawdę dużym osiągnięciem. Nie zapomnijmy także, że po zakończeniu diety musimy uważać na to, co jemy. Żadna bowiem dieta nie pomoże nam, jeśli nie włączymy zdrowego rozsądku.