Dieta na płaski brzuch
Aby zachować płaski brzuch, należy zminimalizować spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Wpływa on na ilość gromadzącej się tkanki tłuszczowej.
Indeks glikemiczny a płaski brzuch?
Białe pieczywo, bób i frytki. To tylko niektóre z produktów o wysokim indeksie glikemicznym (IG), do których należą wszystkie artykuły spożywcze zawierające węglowodany. Po ich spożyciu zwiększa się poziom glukozy we krwi. I właśnie od niego zależy wskaźnik IG. Im niższy, tym mniejszy przyrost tkanki tłuszczowej.
IG może zmieniać się w zależności od sposobu przyrządzenia pożywienia. Np. gotowana marchewka zwiększy poziom glukozy we krwi, a surowa już nie tak bardzo, ponieważ ma niższy indeks glikemiczny. Oto lista produktów o wysokim IG:
- białe pieczywo,
- daktyle, arbuzy,
- bób,
- paluszki, frytki, popcorn,
- napoje słodzone.
Produkty pomocne w kształtowaniu i utrzymaniu płaskiego brzucha, czyli te o niskim IG:
- większość owoców i warzyw,
- pieczywo razowe,
- kasza jęczmienna,
- soczewica,
- soja,
- mleko,
- makaron pełnoziarnisty.
Zobacz również:
Zredukować tkankę tłuszczową pomogą produkty spożywcze o wysokiej zawartości wapnia. Należą do nich kefiry, jogurty naturalne, maślanki.
Co powoduje otyłość brzuszną?
Nadnercza wydzielają hormony budujące mięśnie oraz hormony stresu. To głównie ich nieprawidłowa praca wpływa na rozwój otyłości brzusznej. Odciążyć nadnercza pozwoli wsparcie tarczycy. Jej pracę pobudzą produkty węglowodanowe, mleczne i warzywne.
Nie tylko dieta, ale również ćwiczenia
Dieta to podstawa, ale otyłości nie pozbędziemy się bez ruchu. Dla bardziej leniwych Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przedstawiła prosty wzór: 3^30^130. Co kryje się pod tymi cyframi?
- 3 – człowiek powinien ruszać się przynajmniej trzy razy w tygodniu.
- 30 – co najmniej tyle minut musi trwać ruch.
- 130 – podczas ćwiczeń puls nie powinien przekraczać tego poziomu.
Dla osób ambitniejszych w sieci roi się od zestawów ćwiczeń na płaski brzuch. Podobno najskuteczniejszy jest trening aerobowy, w którego skład wchodzi bieganie, jazda na rowerze, czy Nordic Walking. Nie obejdzie się również bez ćwiczeń siłowych angażujących wszystkie mięśnie brzucha np. spinanie mięśni brzucha w leżeniu tyłem, unoszenie nóg zgiętych w kolanach (w pozycji leżącej) etc.