Dieta przy osteoporozie
Osteoporoza w dzisiejszych czasach dotyka co trzecią kobietę po menopauzie. To właśnie kobiety są grupą najbardziej narażoną na tę przypadłość. W świetle rozwijającego się problemu, pojawia się pytanie czy kobiety cierpiące na osteoporozę mogą przebywać na diecie, która pozwoli zachować im zgrabną sylwetkę?
Czym jest osteoporoza?
Osteoporoza to bardzo znane schorzenie, które oznacza utratę tkanki kostnej i tym samym jej osłabienie. Osoba cierpiąca na to schorzenie przy jakimkolwiek urazie doznaje złamań. Zdarzają się także samoistne złamania. Na zanik gęstości kości najbardziej narażone są osoby po czterdziestym roku życia. Dlaczego? Następuje wtedy zazwyczaj obniżenie aktywności fizycznej i zmniejsza się poziom hormonów: u kobiet – estrogenów, natomiast u obu płci – kalcytoniny (kontroluje poziom wapnia). Co przyczynia się do powstania osteoporozy? Do wytworzenia tkanki kostnej niezbędne są następujące pierwiastki: wapń, magnez, bor i witamina D. Niedożywienie, a co za tym idzie niedobory tych składników w okresie dojrzewania u dziewcząt są przyczyną późniejszej osteoporozy. Jest to bardzo ważny czas, ze względu na to, że kształtuje się cały nasz organizm, w tym układ kostny. Jeżeli w tym okresie zabraknie składników budulcowych, to wszystkie ewentualne niedobory dadzą o sobie znać w przyszłości. Ponadto stosowanie używek (alkohol, papierosy, kawa) również przybliżają kobiety do problemu osteoporozy, ponieważ uniemożliwiają zatrzymywanie wapnia w kościach.Czerwone światło dla diety wysokobiałkowej!
Kiedyś uważano, że krowie mleko jest lekarstwem na wszystko. Powszechnie przyjmowano, wystarczy pić mleko w okresie dzieciństwa i to zapewnia nam ochronę kości, a tym samym zapobiega osteoporozie. Nic bardziej mylnego. Mleko jest bardzo popularne, jeśli chodzi o przygotowywanie, np. śniadań. Wiele osób nie wyobraża sobie zjedzenia czegokolwiek innego niż płatków śniadaniowych z dodatkiem mleka. Tymczasem, według dietetyków, jest to bardzo kwasotwórczy posiłek. Badania pokazały, że mleko nie jest wcale dobrym źródłem przyswajalnego wapnia. Poza tym dużo osób jest uczulonych na krowie mleko. Owszem prawdą jest, że wapń decyduje o gęstości kości, jednakże jest on zatrzymywany w kościach we włóknach macierzy białkowej. Osteoporoza jest wynikiem niedoboru tej macierzy. Dietetycy ostrzegają, że dieta, która jest bogata w białko zwierzęce (uważana przez większość ludzi za zdrową), tak naprawdę nie przynosi żadnych korzyści. Wręcz przeciwnie – dieta wysokobiałkowa może powodować zwiększenie ryzyka utraty wapnia wraz z moczem. Inaczej sprawa przedstawia się z dietą wegetariańską, która to opierając się na białkach roślinnych, lepiej chroni nasz układ kostny.Zobacz również:
A może dieta wegetariańska?
Mimo że dieta wegetariańska w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna, to jednak nadal ma wielu przeciwników. Uważają oni, że nie dostarcza wszystkich składników, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Tym bardziej nie powinna być stosowana przez osoby, które mają jakiekolwiek problemy zdrowotne. Dietetycy mają jednak odmienne zdanie na ten temat. Według nich, dieta wegetariańska dostarcza człowiekowi wystarczającej ilości nie tylko wapnia, ale i białka, witaminy D, B12, cynku i żelaza. I to ona może być idealna dla kobiet z osteoporozą. Kluczem jest ułożenie zbilansowanej diety, która pozwoli na przyjmowanie wszystkich tych składników. Przeprowadzono nawet badania, które pokazały, że gęstość kości osób będących na diecie wegetariańskiej i tych, które są wszystkożerne, nie różnią się od siebie. Widać zatem, że białko zwierzęce nie jest niezastąpione. Można je zastąpić, co więcej, dieta wegetariańska nie stoi na przeszkodzie w budowaniu gęstych kości.Chcąc utrzymać zdrowe, mocne kości a przy tym cieszyć się szczupłą talią, należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Po pierwsze: dostarczanie w odpowiednich ilościach wapnia, witaminy D, K potasu i magnezu. Gdzie można ich szukać będąc na diecie wegetariańskiej? Witamina K obecna jest w owocach, soi i warzywach liściastych (szpinak, sałata). Witaminę D znajdziemy w produktach pełnoziarnistych. Potas i magnez znaleźć bez trudu można w owocach, warzywach i jagodach. Z kolei wapń, który jest w tym wypadku szczególnie istotny, dostarczać można jedząc tofu, szpinak, brokuły, pomidory, migdały, sezam i rośliny strączkowe. Po drugie: codzienna porcja ruchu. Kobiety po menopauzie często zwalniają tempo swojego funkcjonowania i przestawiają się na siedzący tryb życia. Pamiętajmy, że łącząc powyższe zasady z odpowiednia dawką aktywności fizycznej można zmniejszyć ryzyko postępu choroby.
Choroba i dieta – to da się połączyć!
Osteoporoza nie musi oznaczać rezygnacji z diety. Trzeba tylko pamiętać o wizytach kontrolnych u lekarza i zgłaszaniu wszelkich ewentualnych dolegliwości. Dieta nie powinna pogarszać stanu zdrowia osoby cierpiącej na osteoporozę, dlatego też niezwykle ważne jest umiejętne rozplanowanie jadłospisu i dobór odpowiednich składników, co pozwoli na utrzymanie szczupłej talii.Autor:
Katarzyna Bolesta