Szukaj

Dieta przy osteoporozie

Osteoporoza to chorobą szkieletu, która charakteryzuje się zmniejszeniem masy kostnej i występowaniem zaburzeń w strukturze kości. Konsekwencją tychże zaburzeń układu kostnego jest poważny wzrost ich kruchości prowadzący do łamliwości.

Podziel się
Sałatka warzywna na talerzu

Podstawa to wapń

Dbając o właściwe zapotrzebowanie organizmu w wapń i pochodne jego minerały można choćby w minimalnym stopniu zapobiec chorobie. Kiedy jednak okazuje się ona silniejsza, należy pamiętać, że aby jej leczenie było skuteczne, niezbędne jest ciągłe dostarczanie organizmowi pożądanej ilości wapnia w pokarmie. Wapń jest bowiem podstawowym budulcem kości. Łączna dawka Ca powinna więc wynosić około 1000 mg na dobę. Koniecznie trzeba też zapewnić prawidłowy poziom wchłaniania tego pierwiastka przez dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witaminy D.

Jak powszechnie wiadomo najbogatszym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory. Osoby cierpiące na brak tolerancji laktozy mogą je zastąpić fermentowanymi mlecznymi napojami, takimi jak jogurt czy maślanka.

Owocowo-warzywne witaminy

Nie wolno zapominać o dostarczaniu organizmowi niezbędnych witamin, zwłaszcza C, K, A i D. Najprostszym sposobem na zaspokojenie tego zapotrzebowania jest spożywanie dużej  ilości warzyw i owoców.  Oprócz witamin organizm do skutecznej „obrony” potrzebuje również składników mineralnych, między innymi potasu, który przeciwdziała utracie masy kostnej. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn spożywanie tych produktów jest niemożliwe należy zgłosić to lekarzowi, który przepisze odpowiednie suplementy.

Tłuszcze i mikroelementy

W diecie nie ma mowy o rezygnacji z ryb morskich, tj. łosoś, makrela czy tuńczyk. Są one nośnikiem niezbędnych organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych. To właśnie one znacznie spowalniają tempo utraty masy kostnej. Ryby zawierają również wysoki poziom witaminy D, która znacznie zwiększa wchłanianie wapnia, przez co wspomaga mineralizację kości.

Bardzo ważne jest spożywanie nieprzetworzonych produktów zbożowych, które stanowią źródło wielu mikroelementów (m. in. cynku, magnezu, żelaza) odgrywających kluczową rolę przy powstawaniu macierzy kostnej. Kasza gryczana, pełnoziarnisty makaron, otręby czy brązowy ryż powinny wkroczyć więc na co dzień do naszego stałego jadłospisu. niezbędnych w powstawaniu macierzy kostnej.

Ograniczenia

Nawet najlepsza dieta nie wykaże żadnych skutków, jeśli dostarczane w jej ramach składniki będą „zabijane” przez niewłaściwe nawyki. Podstawową zasadą powinno być przestrzeganie wskazówek dotyczących zdrowego żywienia – stałe posiłki, najlepiej częste (min. 4 dziennie) oraz unikanie słodyczy i fast-foodów (to dwie najistotniejsze).

Bardzo ważne jest również ograniczenie spożycia soli, mocnej kawy i herbaty oraz słodzonych napojów gazowanych, które zwiększają wydalanie wapnia z moczem.  Taki sam skutek mogą wywoływać produkty o wysokiej zawartości sodu, tj.: wędzone ryby, marynaty, zupy w proszku czy słone przekąski.

Nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych, czyli głównie tłuszczów zwierzęcych tj.: masło, smalec, boczek i majonez, również znacznie osłabia strukturę tkanki kostnej. Z racji tego powinny być one raczej zastępowane Osłabiająco na strukturę tłuszczami roślinnymi.

Wskazówki w pigułce

Nawet jeśli czujemy się i zdrowo, bez względu na wiek, powinniśmy już dziś zadbać o nasze kości, ponieważ z dnia na dzień będą się powoli „odwapniać”, to znaczy tracić zawartość wapnia. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia osteoporozy lub zapobiec poważnym skutkom w późniejszych latach życia zadbajmy si siebie już dzisiaj.

Codziennie przebywaj na świeżym powietrzu (i słońcu) przez co najmniej 15 minut, żeby zapewnić organizmowi odpowiednią syntezę witaminy D.

Zadbaj o aktywność fizyczną. Przynajmniej 3 razy w tygodniu staraj się ćwiczyć przez około 30 minut. Jeśli nie masz czasu na treningi zastąp je szybszym spacerem/marszem i zrezygnuj z windy.

Unikaj papierosów i innych używek. Zapomnij zwłaszcza o napojach alkoholowych i mocnej kawie.

Staraj się utrzymywać stałą i odpowiednią wagę ciała. Osoby z nadwagą są bardziej narażone na choroby układu kostnego.

Wykonuj regularne badania lekarskie w celu sprawdzenia indywidualnych czynników mających wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowań.