Dieta w cukrzycy
Dieta w cukrzycy nie odbiega bardzo od diet stosowanych przez ludzi zdrowych. Ważne jest przede wszystkim zdrowe odżywianie, w którym ogranicza się tłuszcze zwierzęce, cukier i słodycze. Osoby chore na cukrzycę podobnie jak osoby zmagające się z nadwagą powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na ograniczenie ilości pożywienia.
Cukrzyca typu I
Osobom chorującym na cukrzycę typu I z reguły zalecano dietę bogatą w białko. Dzisiaj przyjęło się, że dieta powinna być umiarkowana. Osobom z powikłaniami nerkowymi wręcz zaleca się ograniczenie białka. Nie należy natomiast ograniczać spożycia węglowodanów. Istotne jest jednak, by wzbogacać dietę w węglowodany złożone, które zawierają dużo włókien roślinnych. Mowa tutaj o produktach zbożowych, warzywach i owocach. Jeżeli chodzi o owoce należy jednak zachować umiar, ponieważ zawarte w nich cukry mogą spowodować podniesienie poziomu glukozy we krwi. Zaleca się zastąpienie cukru słodzikiem.Cukrzyca typu II
Ten rodzaj cukrzycy z reguły dotyczy osób zmagających się z otyłością. Stąd też wskazane jest stosowanie diety małoenergetycznej. W takich wypadkach konieczne jest ograniczenie jedzenia, tłuszczów i węglowodanów. Należy jednak jeść dużo warzyw. Co istotne, przy tego rodzaju chorobie należy jeść duże objętościowo posiłki, ale o niskiej kaloryczności. Leczenie osób otyłych cierpiących na cukrzycę typu II rozpoczyna się właśnie od ustalenia odpowiedniej diety.Zobacz również:
Jak wygląda leczenie dietą w cukrzycy?
- Dieta opiera się na 5-6 posiłkach dziennie.
- Unika się spożywania cukrów prostych, które zawarte są w takich produktach jak: cukierki, miód, słodzone napoje, dżemy, itd.
- Ogranicza się w diecie ilość spożywanych tłuszczy zwierzęcych. Najlepiej zastąpić je tłuszczami roślinnymi.
- Zaleca się jedzenie dużych ilości warzyw i owoców (20-30g na dobę).
Chcąc ustalić odpowiednią dietę dla osoby zmagającej się z cukrzycą należy najpierw określić stopień upośledzenia czynności nerek. W przypadku pogorszenia czynności nerek konieczne jest ustalenie ilości chlorku sodu w diecie. Zaawansowana niewydolność wiąże się z zastosowaniem diety niskokalorycznej. Zmniejszona ilość potasu i białka w diecie pomaga zmniejszyć produkcję mocznika.
Zalecenia:
- Ograniczenie spożywania białka i kalorii (dieta ubogobiałkowa mieści się w granicach 1800-2000 kalorii na dobę).
- Ograniczenie spożywania soli kuchennej (w przypadku występowania obrzęków i nadciśnienia tętniczego należy zrezygnować z dosalania potraw).
- Ograniczenie ilości spożywanych płynów (Ilość płynów w dużym stopniu zależy od ilości wydalanego moczu).