Jak „diety cud” wpływają na proces odchudzania?
Każda z nas pragnie mieć piękną i zgrabną figurę. Poprawia nam to samopoczucie, dodaje pewności siebie, przyciąga męskie spojrzenia. Aby osiągnąć wymarzony cel wiele kobiet stosuje przeróżne diety oraz uprawia sport. Niestety, nie wszystkie metody jakie stosujemy są skuteczne i dobre dla naszego zdrowia.
Jak mądrze stosować dietę?
Każda dieta polega na ograniczeniu ilości oraz zastąpienia jednych pokarmów – innymi, które mają pomóc w zrzuceniu niechcianych kilogramów. Odpowiednio dobrane menu sprawi, że w zdrowy sposób zredukujemy wagę. W tym przypadku należy uzbroić się w cierpliwość. Nie można bowiem oczekiwać cudów po zbyt krótkim czasie. Jeśli do odpowiedniej, zdrowej diety dołączymy również ćwiczenia fizyczne uzyskamy zadowalające i co najważniejsze – długotrwałe efekty naszej pracy. Aby cieszyć się piękną sylwetką przez lata należy też pamiętać, że po zakończeniu odchudzania powinniśmy wpoić sobie niektóre zdrowe nawyki żywieniowe.Czym są „diety cud”?
„Diety cud” to wszystkie kuracje odchudzające po których oczekujemy efektów niemal natychmiast. Spadek wagi następuje szybko z powodu bardzo małej ilości kalorii w posiłkach. Zdrowa dieta pozwala na spożywanie ok 1000 – 1200 kalorii w ciągu dnia, natomiast w przypadku diety cud jest ich np. około 500. Często posiłki nie są urozmaicone składnikowo, mogą opierać się tyko na jednym rodzaju pokarmu.Zobacz również:
Takie głodówki, mimo iż dają szybkie efekty, są bardzo niezdrowe dla organizmu a rezultat jest ku rozpaczy wielu osób krótkotrwały. Nie istnieje bowiem dieta cud, która pozwala długo po jej zakończeniu cieszyć się zgrabną sylwetką, gdyż prędzej czy później dopadnie nas tzw. efekt jo-jo.
Negatywne skutki stosowania „diety cud”
Jest kilka minusów stosowania cudownych diet. Mimo, iż efekty takiej diety są widoczne znacznie szybciej niż w tych zdrowo skomponowanych, nasz organizm się zbuntuje.Efekt jo-jo to szybki powrót do dawnej masy ciała, tej sprzed odchudzania, a nawet jej wzrost. Dzieje się tak na skutek spowolnienia przemiany materii. Gdy organizm dostaje znikome ilości energii (podczas stosowania rygorystycznej diety) przechodzi w tryb „oszczędzania”. Zwalnia tempo związane z funkcjonowaniem. Gdy po zakończeniu głodówki zaczynamy jeść troszkę więcej, przemiana materii dalej jest spowolniona. W efekcie tego tyjemy i wracamy do wagi początkowej.
Kolejnym negatywnym wynikiem stosowania rygorystycznego odchudzania jest brak odpowiednich składników odżywczych. Na skutek ubogiego jadłospisu następują niedobory witamin i minerałów, co prowadzi do wycieńczenia oraz odwodnienia organizmu ( zostaje zaburzona gospodarka wodno – elektrolitowa).
Podczas stosowania „diety cud” poza redukcją masy ciała zanikają też mięśnie szkieletowe. Przy długotrwałym głodzeniu się może też dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, śledziona,nerki czy tarczyca.
Osoby mające skłonności do rygorystycznych diet oraz mających na punkcie swojego wyglądu duże kompleksy mogą wpaść w chorobę taką jak anoreksja, czy bulimia. W takich skrajnych przypadkach może dojść do zaburzenia pracy serca, co prowadzi nawet do śmierci.
Autor:
Sylwia Sabala