Szukaj

Czy wykluczyć wino z diety?

Badania naukowców wykazały, że spożycie jednego kieliszka wina dziennie może prowadzić do śmierci. Wyniki badań nie byłyby zapewne aż tak zadziwiające, gdyby nie fakt, że do takiego wniosku doszli naukowcy..... francuscy! A więc mieszkańcy kraju, w którym, jak wiemy, spożycie wina jest o wiele wyższe niż gdziekolwiek indziej!

Podziel się
Kieliszki z czerwonym winem InterTechnologie

Garść statystyk

Naukowcy z Instytutu Gustave-Roussy udowodnili, że spożycie jednego kieliszka wina dziennie może zwiększyć ryzyko śmierci. Wg ich statystyk rocznie we Francji umiera z powodu alkoholu około 36,5 tys. mężczyzn oraz 12,5 tys. kobiet, co stanowi 9 % wszystkich zgonów (dla porównania w Szwecji jest to 5 %, a w Niemczech tylko 1%).  Alkohol stanowi ok. 22 % przyczyn śmierci u młodzieży w wieku 15-22 lat, a część tych zgonów jest spowodowana nieszczęśliwymi wypadkami wynikającymi z utraty rozsądku u młodych. Udowodniono, że spożycie alkoholu wśród młodzieży jest rzadsze niż w poprzednich pokoleniach, ale w zamian za to młodzi mają większe tendencje do upijania się.

Natomiast regularne spożywanie niewielkich ilości (np. wspomniany już kieliszek wina do obiadu) usypia ich czujność i oswaja ich z alkoholem, przez co nie są świadomi ryzyka jego nadużycia. Średnio szacuje się, że Francuzi spożywają ok. 27 gramów wina dziennie, co daje im czwarte miejsce w Europie (tuż po Estonii, Republice Czeskiej i Irlandii). Jak podają naukowcy, dawka zwiększająca ryzyko śmierci to ok. 13 gramów (odpowiednik 1,5 kieliszka), natomiast 85 gramów (ok. ośmiu kieliszków) zwiększa aż dziesięciokrotnie ryzyko zachorowania na raka krtani i spowodowanie marskości wątroby.

Przyczyny śmierci

Jak już było powiedziane, alkohol może powodować zakłócenie rozsądnego myślenia, co (szczególnie w przypadku młodych) jest przyczyną wielu nieszczęśliwych wypadków. Młodzież uwielbia organizować głupie poalkoholowe zakłady, które często kończą się tragicznie. Są to zakłady zarówno prowadzące do wypadków samochodowych i groźnych upadków powodujących np. uszkodzenia głowy, jak i zakłady typu „kto więcej wypije”. Wtedy zdarza się, że ambitny „gracz” spożywa ilości alkoholu, których jego organizm nie jest w stanie przyswoić i w konsekwencji dochodzi do uszkodzenia mózgu lub pracy serca, pacjent zapada w śpiączkę i w wielu przypadkach- już się z niej nie wybudza.

Spośród tragicznych wypadków będących wynikiem nadużycia alkoholowego wyróżniamy także samobójstwa i morderstwa, coraz częstsze w środowisku młodych osób. Inną przyczyną zgonu poalkoholowego jest oczywiście popularna marskość wątroby będąca jednak chorobą, która rozwija się stopniowo i jest konsekwencją regularnego nadużywania alkoholu. Nieleczona może prowadzić do całkowitego zatrzymania pracy tego narządu.

Granica śmiertelna

Jakie są etapy spożycia alkoholu? Generalnie przyjmuje się, że 30-35 ml alkoholu powoduje u nas ogólne pobudzenie organizmu, poprawę nastroju i wprowadzenie w stan beztroski. Podczas gdy po spożyciu ponad 125 ml zaczynamy mieć problemy z koncentracją, utrzymaniem równowagi, orientacją w terenie i pamięcią. Czasem może wiązać się to również z problemami związanymi z mową i utratą świadomości. Z kolei wypicie około 300 ml alkoholu niesie już za soba ryzyko śmiertelne. Oczywiście, są to tylko orientacyjne liczby, gdyż wszystko zależy od indywidualnych możliwości każdego z nas.

Duży wpływ na przyswajalność alkoholu ma waga, okres czasu w jakim spożywamy alkohol oraz rodzaj alkoholu. Wiadomo, że czysty etanol jest bardziej niebezpieczny niż np. wino. Poza tym, większą podatność na negatywne skutki alkoholu wykazują kobiety, a także osoby borykające się z problemami z sercem i krążeniem.

Opracowała:

Karolina Podlasek