Szukaj

Jak powinny się odżywiać osoby starsze?

Profilaktyka geriatryczna dotyczy osób po 60 roku życia. Z wiekiem dochodzi do zmniejszenia się tempa przemiany materii. Poza tym powstają różne dolegliwości związane z samym procesem starzenia się organizmu. Chcąc je nieco załagodzić należy zwracać uwagę na dietę. Dieta zdrowego człowieka po 60 roku życia różni się od diety innych dorosłych.

Podziel się
Jak powinny się odżywiać osoby starsze?
Przede wszystkim dieta osób starszych powinna być oparta na piramidzie żywieniowej. Taka piramida została opracowana w taki sposób, by znajdowały się w niej składniki ze wszystkich grup żywnościowych.

Jak wygląda dieta zgodna z piramidą żywieniową?

Przede wszystkim podstawą jest tutaj umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna. To odróżnia tę piramidę od tradycyjnych piramid żywieniowych. Osoby starsze często zapominają o konieczności wysiłku fizycznego, co jest złe, ponieważ aktywność wpływa korzystnie na samopoczucie i zdrowie. Dla osób starszych najbardziej wskazane jest pływanie, spacery, joga, pilates oraz tai chi.

Innym elementem piramidy są produkty zbożowe. Warto spożywać je przy każdym posiłku. Nieco mniej ważne w diecie są owoce i bakalie. Na niższych pozycjach są produkty mleczne, nabiał, ryby i drób. Na szczycie piramidy są produkty, które można jeść tylko sporadycznie: cukier, słodycze, tłuste mięsa, tłuszcze zwierzęce.

Co z kaloriami?

Osoby starsze powinny zwracać uwagę na wartości odżywcze produktów. Kobiety powyżej 60 roku życia powinny jeść 2200 kalorii, natomiast już 75 latki tylko 2000 kalorii. Mężczyźni do 64 roku życia pracujący lekko powinni mieścić się w granicach 2400-2600 kcal, natomiast ich rówieśnicy wykonujący ciężkie fizyczne prace mogą sobie pozwolić nawet na 4500 kcal dziennie. Panowie w wieku 65-75 powinni jeść około 2300 kcal, a mężczyźni po 75 roku życia 2100 kcal.

Każdy senior powinien zwracać uwagę także na witaminy zawarte w posiłkach. Szczególnie wartościowe dla staruszków są witaminy E, C, A i beta karoten. Nie tylko pomagają utrzymać prawidłową gospodarkę organizmu, ale również wpływają na opóźnienie procesu starzenia.

U każdej osoby zachodzą zmiany w organizmie po 40 roku życia, nawet u tej zdrowej. Jest to związane z całym procesem starzenia się. Dochodzi do spowolnienia przemiany materii i zmniejszenia masy mięśniowej. Dodatkowo dochodzi do zmian hormonalnych.

Osoby starsze są w znacznym stopniu narażone na wystąpienie nadwagi i otyłości. Wraz z upływem czasu spada metabolizm, a tym samym zmniejsza się zapotrzebowanie kaloryczne. Masa mięśniowa przekształca się tłuszcz. Te procesy są powodem, dla którego powinniśmy zmienić nawyki żywieniowe. W innych wypadku grozi nam niechciany przyrost tkanki tłuszczowej. Dołóżmy do tego brak aktywności fizycznej i dodatkowe kilogramy gwarantowane.

Chcąc nie doprowadzić do takiej sytuacji należy przede wszystkim zmniejszyć kaloryczność potraw. Należy zastąpić tłuste potrawy chudymi i wzbogacić dietę w pełnoziarniste produkty zbożowe.

A co z problemami z trawieniem?

Z wiekiem dochodzi również do spowolnienia pracy jelit. W efekcie występują zaparcia i problemy z trawieniem. W przypadku częstych zaparć warto zmienić dietę i zrezygnować z preparatów przeczyszczających. Chcąc wyeliminować te dolegliwości wystarczy wzbogacić dietę w błonnik. Poza tym trzeba pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów.

W przypadku dużej części osób starszych konieczne jest stosowanie diety lekkostrawnej. Z reguły jest to powodowane chorobami układu trawiennego. W przypadku występowania dolegliwości układu trawiennego należy zwrócić uwagę na cały proces przygotowywania posiłków. Zalecane jest zastąpienie smażenia gotowaniem, gotowaniem na parze lub beztłuszczowym pieczeniem. Dzięki takim zabiegom można uniknąć wielu problemów związanym z trawieniem.