Jak przygotować zdrowe śniadanie?
Według większości lekarzy i dietetyków śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Zapewnia energię oraz dobre samopoczucie zna cały dzień.
Jakie składniki brać pod uwagę?
Bardzo często ludzie rezygnują ze śniadań, chcąc dłużej pospać lub przez pośpiech dnia codziennego nie są w stanie ich przygotować. Kubek kawy albo herbaty stanowi dla niektórych pierwszy posiłek dnia. Nie jest to zdrowe nawet, jeżeli przez dłuższy czas nie odczuwa się skutków ubocznych. Śniadanie jest niezbędne po to, aby zapewnić energię na pierwszą część dnia. Dlatego powinno nie tylko być jadane, ale powinno zawierać też odpowiednie składniki. Podstawą jest jedzenie produktów zawierających węglowodany złożone. Trawi się je wolno, więc stopniowo uwalniają energię. Dobrym ich źródłem są produkty zbożowe dostępne praktycznie w każdej kuchni. Do tego trzeba dostarczyć organizmowi porcję białka, błonnika oraz pozostałych witamin.
Inne składniki
Zobacz również:
Zboże w postaci ciemnego chleba lub musli dostarczy energii całemu ciału i obudzi je do pracy. Najlepiej przygotowywać musli z czystych składników zamiast jeść kupowane. Kupne zawiera cukry i tłuszcz. Których najlepiej unikać. Dobrze dodać do śniadania owoce lub warzywa. Najlepiej świeże i dojrzałe. Owoce można pokroić i wrzucić do jogurtu albo jedząc je z płatkami owsianymi. Dzięki temu, poza wapnem, dostarczona będzie porcja witamin i minerałów. Warzywa w dużej ilości można skroić na kanapkę. Chleb najlepiej pokryć też cienką warstwą masła.
Wiele osób wzbrania się przed używaniem masła jako czymś tuczącym, a jest to istotny błąd. Jest ono lepsze od margaryny, a do tego posiada witaminy A, D, E, które wiążą tłuszcze i są niezbędne do prawidłowej przemiany materii. Obecnie dużo mówi się o dobroczynnych skutkach wody. Można wykorzystać to i w trakcie śniadania, a dokładniej przed wypijając szklankę wody nim przejdzie się do jedzenia oraz popijania kawy. Woda doskonale odświeży i oczyści organizm dodatkowo pobudzając apetyt.
Pomysły śniadaniowe
Istotnie nie zawsze ma się czas na przygotowanie dużego, ciepłego śniadania. Jeśli jednak czas na to pozwala, można przygotowywać omlet albo muffinki z jajkiem. Jednak jeżeli czasu jest mniej można zadowolić się czymś mniej czasochłonnym. Zdrowe śniadanie nie oznacza przygotowywania go przez godzinę. Wystarczy musli albo jogurt z owocami, omlet ze szczypiorkiem czy też kanapka z chudą wędliną i ogórkiem. Chociaż lepiej unikać słodyczy, ciastek oraz napoi gazowanych na poranny posiłek czasami można urozmaicić go sobie czymś słodszym albo lubianym. Marmoladą, dżemem, tłustszą wędliną od czasu do czasu. Pamiętanie o kilku tych kilku zasadach sprawi, że śniadania staną się nie tylko smacznym posiłkiem, ale także przyniesie dużo energii na cały długi dzień.
Autor: Karolina Skrzek